Detroit: Become Human

Detroit: Become Human je najnovší počin scenáristu Davida Cagea, ktorý má za sebou silné dejové hry (Fahrenheit, Heavy Rain, Beyond: Two Souls). Snaží sa prinášať ambiciózne scenáre v hrateľnej podobe a nechá hráča voliť si vlastnú cestu naprieč príbehom. Nie sú mu cudzie nelineárne postupy, košaté línie, pohľady viacerých postáv alebo rozmanité konce. Najnovší kúsok otvorí nové témy v inom prostredí.

David Cage ukáže Detroit v roku 2038 s rozmachom androidov v spoločnosti. Pomáhajú v domácnosti, starajú sa o chorých, sofistikované druhy hrajú profi šport a dominujú zábave. Firma CyberLife stojaca za ich výrobou objavuje nové možnosti, no súčasne ľudia kvôli nim prišli o prácu.

Rastie tenzia a prídu existenčné otázky i téma humanity. Dokáže sa android o dieťa starať lepšie ako skrachovaný opilec? Má mať android rovnaké možnosti ako ľudia? Môže cítiť, tvoriť si vzťahy, mať svedomie, rozhodovať sa?

Nie je to prvý raz, čo sci-fi rieši tieto témy, no Detroit: Become Human povyšuje možnosti v spojení s vlastnými rozhodnutiami hráča. Dejom prechádzate s triom androidov: Kara sa starala o domácnosť, no pri útoku otca zvolila útek s jeho dcérkou. Markus mal za majiteľa umelca, a jeho syn ho nikdy nemal v láske a Connor pomáhal vyšetrovateľom odhaľovať androidov-deviantov. Všetkých čakajú zmeny...

Rozdelenie na malé kapitoly je fantastické riešenie pre opakované hranie. Úvodný tip znie, aby ste na prvý šup zdolali celú hru, až potom sa vrátili k jednotlivým kapitolám a prešli iné vetvy. Počet volieb je v niektorých kapitolách vysoký a tzv. flowchart (diagram) vám ukáže, koľko ste objavili: niekedy 30%, inokedy aj 70%.

Na prvý raz neviete prejsť všetko, hra dáva výrazne možnosti: okradnúť obchodníka alebo ísť preč. Dodržať príkaz či sa vzpriečiť? Aj voľný prieskum umožní nájsť nové šance. Napríklad nájdete v skoršej kapitole zbraň alebo si necháte otvorené okno? Neskôr sa vám obe hodia.

Detroit je interaktívna adventúra. Neustále hľadáte aktívne prvky v okolí, väčšinu úkonov ovládate cez pravú páčku na gamepade. Vpravo, vľavo, občas zložitejší pohyb. Vysvietia sa vám povinné i vedľajšie úlohy, hrou môžete preletieť alebo byť detailistom.

Niekedy riešite triviálne zadania ako upratovanie, inokedy adrenalínové momenty a akčné scény. Pri dialógoch si volíte obsah alebo štýl – môžete si získať niekoho priazeň alebo ho naštvať. Podľa dosiahnutej úrovne pokračuje príbeh ďalej a sprístupní sa istá vetva.

Detroit nemá zbytočne veľké priestory, aby ste sa stratili, koncentruje sa na menšie úseky, ktoré dokáže aj začiatočník vďaka intuitívnemu ovládaniu vstrebávať.

S dostupným ovládanim (tlačidlá, páčky) a bez zložitých mechanizmov (levely, vývojové stromy atď.) sa hra naplno sústredí na rozprávanie a všetci posudzujú najmä dej. Je nebezpečne vplyvná a sugestívna, o čom svedčí sprievodný dotazník alebo prepojenie cez média, kde zistíte viac o stave aktuálneho sveta.

Sú tu silné paradoxy: chudobný človek si kúpi androida, aby sa mu staral o domácnosť, hoci je sám nezamestnaný kvôli mašinám. Ekonomika raketovo rastie, a nezamestnanosť tiež. Androidi majú síce voľný pohyb, no súčasne sú segregovaní vo viacerých oblastiach. A mnohí sú voči nim nenávistní.

Čím ďalej, tým viac sledujete nepokoje na oboch stranách. Cage sa zrejme inšpiroval v reálnom svete a našej histórii, ktorá si tiež prešla viacerými etapami spoločenských zmien. A teraz ju mieša s technológiami.

Detroit: Become Human je výborný počin, ktorému nejde o streľbu a vyššie levely. Je to jeden z mála titulov s hlbším presahom, pútavým scenárom i skvelou technológiou. Výborná PS4 exkluzivita!

Dragon’s Crown Pro (PS4)

Táto parodická akčná RPG vyšla kedysi na PS3 a Vitu, PS4 verzia pridala v oblasti vizuálu a stále má čo povedať v oblasti hrateľnosti. Ironizuje archetypy hrdinov, povolaní i bojov v jaskyniach, dej zľahčí na zisk titulnej Dračej koruny, na ktorú poľujú hrdinovia (vyberáte si jedno zo šiestich povolaní, odlíšené aj obtiažnosťou hry). Idete do rôznych labyrintov odhaľovať rôzne nečakané zákutia...

Dragon’s Crown Pro vyzerá na pohľad ako 2D akčná hra. Zľava doprava pochoduje búchač so sekerou (lukom či bakuľou), valia sa na neho nepriatelia a on sa ich snaží odrážať. Na tlačidlá sú namapované zbrane, strelné majú limitovaný počet úderov, ostatné sú nekonečné (meníte ich kvôli lepšej štatistike).

Útočíte zo zeme i zo vzduchu, môžete blokovať oponentov a zbierate poklady. Poteší párovanie hrdinu s ďalšími postavami: zlodejka či víla otvoria nedostupné dvere či truhlice, takto máte väčšie možnosti a jednotlivé labyrinty sú bohatšie na objavovanie. Mapy sú prehľadné, bohaté, vždy majú čo ponúknuť.

Začína to zľahka, no čím viac postúpite, tým sa hra viac otvára a začne byť návyková. Nejde iba o lepšiu výbavu, schopnosti a levely. Táto akčná RPG sprístupní dungeony i teleporty do mesta a najmä rozvetví  cestu podľa rozhodnutí.

Tým pádom narazíte na iné questy, otvoríte schopnosti rún či vyskúšate šťastie v minihrách. Je príjemné sledovať, že hra dodrží pravidlá RPG, zároveň však nie je príliš vážna, osudová – skôr vám odľahčeným štýlom ukazuje krásny old-school prístup.

Jej silnou devízou je aj ručne kreslená grafika, ktorá na PS4 ešte viac vyniká. Podporená je aj znovuhrateľnosť levelov vďaka šestici postáv, za každú sa pretĺkate levelmi inak ako minule. V tom smere môže sadnúť nováčikom i expertom.

Omensight (PS4, PC)

Omensight má z popisu pestrú dejovú schému, no keď hru odštartujete, pripomína skôr štylizovanú indie akciu. Keď sa ponoríte do deja, pochopíte, ako sa snaží odlíšiť – jej koniec je v skutočnosti začiatkom, keď sa po veľkých bitkách stanete svedkom konca sveta a nadvlády zlého Vodena pohlcujúceho svet.

Stačí zavolať čarodejnicu, tá pretočí čas o jeden deň a môžete sa pozrieť na udalosti z novej perspektívy. Narácia je výborná, nechce sa hrať s hrdinom, ale zdôvodnením zloducha a jeho činov. Štyri postavy sú využité pre odhaľovanie motivácií a zo spoločníkov sa vykľujú netradičné charaktery.

Kvôli rozpletaniu deja sa určite hrať oplatí. Hráči totiž prežívajú posledný deň dookola, pričom odhaľujú nové skutočnosti o svete, vojne a veľa ráz idete k odblokovaniu titulného Omensight. Je to niečo špecifické pre každého aktéra, môže otriasť jeho dôverou, ich použitie si žiada správny čas. Rozbité rozprávanie príbehu sa dá zložiť, netreba sa báť straty v deji – a čarodejnica vždy poradí, koho nasledovať.

Je to výborné zistenie, lebo hrateľnosť rýchlejšie míňa svoje tromfy. Ako typická akčná RPG vás naučí ľahké i ťažšie údery, blokovanie, paľbu na diaľku či špeciálne efekty. Všetko prebieha podľa očakávaní, striedajú sa veľké vlny nepriateľov, občas boss a vo veľkej miere sa kladie dôraz na blokovanie úderov.

Dôležitý je aj neustály pohyb, kto ostane stáť, riskuje stratu zdravia okamžite. Ešteže postupne získate ďalšie skúsenosti, zvýšia paletu úderov, postupne si nájdete iných favoritov – šikovné háky, spomalenie času, alebo klasicky väčšie čepele.

Špeciálne údery majú aj vaši pomocníci: ohnivé gule, blesky alebo výrazne zvýšenie rýchlosti, z ktorého profitujete aj vy. Viaceré lokality v štylizovanej kreslenej grafike majú čo ukázať, akurát ich počet nie je príliš vysoký, čo sčasti zamrzí pri 10-hodinovej púti.

Omensight je dobrá akčná RPG, ktorú na vyššie méty vyťahuje príbeh a najmä opakované prechádzanie známych súvislosti v novom šate. Také fantasy Na Hromnice o deň viac, kde stále hrozí koniec sveta...