Tohtoročná výstava gamescom v nemeckom Kolíne (15.-19. augusta 2012) môže priniesť zaujímavý paradox. Rysuje sa rekordná návštevnosť, ale noviniek nemusí byť veľa. Z trojice veľkých výrobcov konzol sa do Kolína chystá iba Sony. Microsoft sa rozhodol účasť zrušiť, čo je sčasti nepochopiteľné, keď sa toľko snaží pretlačiť na európskom trhu.

A ani Nintendo sa na výstave nebude prezentovať - keď by firma mohla posilniť postavenie 3DS a ešte sa poriadne venovať Wii U, ktorú chce uviesť pred Vianocami. Namiesto účasti na gamescome chce zorganizovať vlastnú roadshow, kde novú domácu konzolu a jej možnosti ukáže naplno. Možno niekedy v októbri, keď budú hotové hry a nie iba prvé demoverzie.

Najviac pozornosti pre Sony

Pri absencii hlavnej konkurencie budú všetky oči nasmerované na Sony, ktorá môže ukázať tajné novinky či priniesť očakávané zlacnenia konzol. Cena PS3 bola už dva razy znížená práve na nemeckej výstave. No tým, že to boli roky 2009 a 2011, sa sčasti znižuje šanca, že by sa situácia tento rok opakovala. Hoci vo svetle posledných finančných výsledkov (ktoré nedopadli veľmi priaznivo) je možné čokoľvek.

Popritom sa špekuluje o uvedení ešte tenšieho a novšieho modelu, ktorý by priniesol ešte lacnejšiu alternatívu – namiesto HDD iba 16 GB pamäte, no podstatne lepšiu cenovku: 150 eur za PS3 by mohlo rozhýbať stojace vody mierne stagnujúceho herného priemyslu.

Ale Sony zrejme volanie hráčov na gamescome nevypočuje, pretože má vraj veľa skladových zásob súčasnej PS3 Slim a bude ich chcieť najprv vypredať, až potom ohlasovať novú verziu. Šanca pre gamescomovú premiéru sa tak znižuje. Možno na Tokyo Games Show v septembri...

Bez potenciálneho zlacnenia PS3 sa musí pozornosť upriamiť inde. Sony má ideálnu šancu na repárat za E3 pre novinky pre PS Vita. V Los Angeles bolo uvedených či spomenutých pár hier, no to je na handheld, ktorý teraz potrebuje maximálnu podporu, veľmi málo.

Tohtoročný Gamescom veľa noviniek nesľubuje

Zdroj: bloomberg

Žiaľ, niektoré kroky a ešte aj publicita pred gamescomom nedávajú príliš veľa nádejí. Sony znížila predajný odhad pre handheldy zo 16 na 12 miliónov na aktuálny fiškálny rok a šéf štúdií Shuhei Yoshida sa ešte verejne posťažoval, že je dosť ťažké získať podporu third-party vývojárov pre Vitu.

Množstvo premiér pre PS Vita nemusí byť veľké, no Sony má stále šancu zaujať vlastnou produkciou. First-party štúdiá musia robiť na novinkách a teraz je šanca ich ukázať. Alternatívou je oznámiť zlacnenie PS Vita, hoci pri výrobných nákladoch a znížení odhadu naň nemusí byť priestor.

Priestor pre third-party štúdiá

S účasťou iba jedného výrobcu konzol sa otvára šanca pre distribútorov. EA tradične nevynechá prezentáciu silného portfólia - Gamescom je ideálny priestor pre ponuku zloženú z akčných hier (Medal of Honor: Warfighter, Crysis 3), športu (NHL 13, FIFA 13) a RPG, ktoré toľko imponujú európskemu publiku. Otázne sú absolútne novinky, lebo EA len pred 10 dňami organizovala EA Summer Showcase, kde prezentovala nové hry. Azda si jednu-dve ešte ušetrila aj pre európske publikum.

Nováčikom medzi tlačovými konferenciami bude francúzsky UbiSoft. Distribútor mal pozitívny ohlas na konferenciu na E3 vďaka viacerým zaujímavým hrám a v súčasnosti má veľmi zaujímavý line-up na tohtoročné Vianoce – či už na tradičné HD konzoly alebo aj na Wii U.

Otázka teda znie – ostane UbiSoftu priestor pre novinky? Či už pre 3DS a Wii U alebo iné konzoly? A čo jeho dlhoročná podpora PC? Možno UbiSoft ponúkne len prehliadku známych titulov, ale šanca na prekvapenia žije, pretože od minuloročnej E3 vôbec nespomenul pripravované tituly ako Rainbow Six: Patriots a nový diel Brothers in Arms.

Úplne prvú tlačovú konferenciu bude mať japonský distribútor Capcom. Azda zameranú na jesenný hit Resident Evil 6, januárový DMC či nové informácie o Lost Planet 3. Samozrejme, najviac by tento distribútor potešil hráčov PSP a PS Vita, ak by konečne oznámil západný štart Monster Hunter 3rd Portable, snáď najväčší japonský hit (5 miliónov predaných kópií), ktorý zatiaľ neopustil krajinu pôvodu.

Tohtoročný Gamescom veľa noviniek nesľubuje

Zdroj: Gamescom

Výstava ako gamescom potrebuje prekvapenia. Inak by po nadupanej E3 v Los Angeles a tradične japonsky silnej Tokyo Games Show po tomto roku mohol stratiť na význame. Ak sa jej za pár rokov podarilo zaradiť medzi trojicu silných výstav, pri absencii noviniek by mohla kus kreditu stratiť.

Foto na titulke - Gamescom / Foto v článku - Sony, Gamescom