Aj napriek tomu, že vo viacerých krajinách sa nárast nových nakazených výrazne spomaľuje, vrátane Slovenska, v iných to pre pomalú reakciu alebo vágne reštrikcie nemajú také ružové. Práve rýchlosť je hlavnou výhodou nového vynálezu na diagnostiku príznakov infikovania vírusom Covid-19.

Google Meet
Neprehliadnite

Je doba skupinových videohovorov. Najnovšie sa pridáva Google Meet

Ide o výsledok spoločného úsilia špecialistov z odboru medicíny so skúsenosťami s vývojom nových diagnostických nástrojov z Northwest University a Shirley Ryan AbilityLab v Chicagu. Novinka zatiaľ nemá konkrétne pomenovanie. jednoducho ide o prvý kus nositeľnej elektroniky zameranej na zber dát o ľudskom tele, ktoré sa potom používajú na diagnostiku symptómov ochorenia na koronavírus.

Arun Jayaraman, jeden z tvorcom smart náplaste
Zdroj: Northwestern University
Arun Jayaraman, jeden z tvorcom smart náplaste

Má veľkosť a aj tvar hrubšej náplasti, ktorá sa bežne používa napríklad pri malých rezných ranách. V skutočnosti je to ale silikónové puzdro s vloženými modulom na meranie viacerých aspektov tela. Prikladá sa do takzvanej jugulárnej jamky, čo je malá priehlbina pod krkom na začiatku hrudníka.

Puzdro nemá žiadne konektory a je vodotesné, takže sa dá nosiť celý deň. A hlavne sa dá ľahko dezinfikovať. Po logistickej stránke funguje podobne ako smart hodinky. Raz denne treba nálepku bezdrôtovo dobiť a počas toho sa dáta automaticky presunú do mobilnej aplikácie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa