Drvivá väčšina moderných smartfónov má v sebe buď operačný systém iOS od Apple alebo Android od Google. V júni 2021 to bolo necelých 27 percent majiteľov mobilov od Apple oproti takmer 73 percentám používateľov Androidu od ľubovoľného výrobcu.

Ani jedna z firiem sa však nesústreďuje len na sféru mobilných telefónov, aj keď vďaka nim sú asi najznámejšie a každá k smartfónom pristupuje trochu inak.

Google vznikla v garáži

Príbeh Google sa začal v roku 1995 na Standfordovej univerzite v Kalifornii. Larry Page uvažoval nad navštevovaním tejto školy a Sergey Brin ho mal ňou previesť. Spoločnú firmu založili v roku 1998.

Generálny riaditeľ Google (2001-2011) Eric Schmidt (hore) a zakladatelia Sergej Brin (vľavo) a Larry Page (vpravo)
Zdroj: TASR/AP, BEN MARGOT
Generálny riaditeľ Google (2001-2011) Eric Schmidt (hore) a zakladatelia Sergej Brin (vľavo) a Larry Page (vpravo)

Napriek veľkej rozmanitosti názorov začali spolupracovať a vytvorili svoj prvý vyhľadávač s názvom Backrub. Onedlho ho premenovali podľa matematicko-slovnej hračky. Výraz googol (tak sa mal vyhľadávač nazývať) vyjadruje číslo desať na stú, čiže jednotku a sto núl. L. Page tým chcel vyjadriť obrovské množstvo prehľadávaných dát. Pri vymýšľaní názvu došlo k nesprávnemu zápisu tohto výrazu, novotvar sa však zakladateľom zapáčil a zrodil sa názov Google.

Po troch rokoch do dvojice investoval Andy Bechtolsheim, ktorý spoluzaložil Sun, sumu 100-tisíc dolárov a firma sa usídlila v garáži v Menlo Park. Operačný systém Android prišiel na svet až 10 rokov po založení Google, a to niekoľko mesiacov po príchode prvého konkurenčného iPhonu.

Tesla predstavila nové SUV - Model Y
Neprehliadnite

Top technologické udalosti: Elon Musk sa posmieva Rivianu a deti zarábajú státisíce na NFT

Ani Apple nemá za sebou honosnejšie miesto vzniku

Počiatky Apple siahajú ešte do roku 1976, kedy Steve Jobs a Steve Wozniak chceli zmeniť spôsob, akým ľudia vnímajú počítače, a tak si založili firmu. Šlo im o popularizáciu a miniaturizáciu.

Steve Wozniak, spoluzakladateľ Apple
Zdroj: TASR/AP, Štefan Puškáš
Steve Wozniak, spoluzakladateľ Apple

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa