O 116 percent horšie emisie, než uvádza výrobca

V časoch, kedy sa svet viac-menej zhoduje na pozitívnom prijatí vozidiel s alternatívnym pohonom v záujme ekológie, si treba zachovať objektivitu. Švajčiarsky kantón Valais si objednal prieskum efektivity plug-in hybridných vozidiel. Iniciatíva Impact Living preskúmala dvadsať plug-in hybridných a pätnásť klasických vozidiel so spaľovacím motorom. Následne porovnala výsledky ich emisií a spotrebu v praxi s údajmi, ktoré uvádzajú výrobcovia.

Značky a modely, ktorých sa testovanie týkalo, síce nie sú známe, no pri takom množstve modelov možno usúdiť, že ide o problém celého trhu. Podľa výsledkov totiž produkujú hybridy až o 116 percent viac oxidu uhličitého, než uvádzajú ich výrobcovia.

Povaha švajčiarskeho terénu zaváži, ale...

Prieskum počíta aj s faktom, že kantón Valais má prevažne hornatý terén plný strmých ciest (na jeho území sa nachádza aj legendárny vrch Matterhorn), a tak je manažment režimu motorov trochu iný, ako pri rovinatom teréne. To výrobcovia vozidiel nemôžu brať do úvahy, no aj tak je pozitívny vplyv plug-in hybridov na životné prostredie po tomto teste veľmi diskutabilný.

Zdá sa, že hybridy majú len veľmi mierne priaznivejšie emisie, ako autá so spaľovacím motorom. Jediné pozitívne, čo prieskum zdôraznil, je fakt, že batérie elektrického pohonu sa dostatočne nabíjajú počas prudkých klesaní a vďaka častému používaniu bŕzd, takže sa môže energia dobre rekuperovať.

Los Angeles Auto Show
Zdroj: Jae C. Hong

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa