To, že reálne prišlo k vstupu investora do Štvorky, ktorú v skupine Danubiatel zastrešuje akciovka Swan Mobile, pripustil minulý týždeň v rozhovore pre portál Živé.sk generálny riaditeľ Swanu Miroslav Strečanský. Podľa neho nový partner získal 30-percentný podiel, no jeho meno nešpecifikoval.

Týmto investorom je zrejme investičná skupina Avant patriaca do českej finančnej skupiny Natland Group. Naznačuje to fakt, že v máji sa členom dozornej rady Swan Mobilu stal Pavel Doležal. Ten je v dozorných radách spoločností PPC Power a PPC Investments, prevádzkovateľov bratislavského paroplynu, ktorých Avant prevzal v lete tohto roka.

Samotný vstup investora do Štvorky nie je prekvapujúci. M. Strečanský o ňom hovoril pre TREND už vlani. Spomínal, že záujemcov majú „až moc“a že preferenciou Swanu je „slovenský subjekt, ktorý okrem peňazí prinesie aj pridanú hodnotu“.

Vo finále tak nastala zmena v domicile investora. Dôvody, prečo Swan do Štvorky hľadal investora, sú zrejmé: investičná náročnosť mobilného projektu a strata, ktorú generuje jeho prevádzka.

Podľa M. Strečanského Swan doteraz do Štvorky investoval bezmála 50 miliónov eur. Celkovo si má projekt vypýtať až sto miliónov eur. Pokiaľ ide o komerčnú odozvu, operátor aktuálne hovorí o viac než 200-tisíc zákazníkoch.

Majetkové pomery v Štvorke sa možno čoskoro zmenia opäť. Slovenská pošta pre Živé.sk avizovala, že si uplatní opciu na nákup 10 percent projektu za jeden milión eur, ktorá platí do konca tohto roka. Už sa len dolaďujú detaily.

Pošta je kľúčovým partnerom Swanu, lebo Štvorke zabezpečuje predaj SIM kariet a dobíjacích kupónov na svojich pobočkách po celom Slovensku.

Štátny poštový podnik má v Štvorke aj druhú opciu. Uplatniť si ju môže do konca roka 2017. Takisto ide o 10 percent akcií, jeho hodnotu však má už stanoviť znalecký posudok.

V prípade kapitálového vstupu sa chce pošta podieľať aj na manažérskej kontrole operátora, ktorý zatiaľ riadia len ľudia zo Swanu.

Pod vlajky Sandbergu?

Nový investor má namierené aj do fixných služieb (internet, telefonovanie, digitálna televízia), ktorú má Danubiatel zoskupené pod spoločnosť Swan. Podľa informácií TREND.sk ním bude investičná spoločnosť Sandberg Capital, za ktorou stojí expartner J&T Martin Fedor.

Sandberg spravuje peniaze najmä inštitucionálnych investorov, jedným z nich je práve J&T. V minulosti ich vkladal do projektov v IT, maloobchodu a agrovýrobe, ku ktorým tento rok pribudli aj telekomunikácie.

Sandberg sa nateraz k Swanu oficiálne nepriznáva. „Bez komentára,“ hovorí investičný manažér Sandbergu Michal Rybovič. „Prebiehajú rôzne rokovania,“ pripúšťa M. Strečanský.

Kúpa Swanu by bola v súlade so stratégiou Sandbergu. Pred pár mesiacmi od amerických a poľských vlastníkov kúpil telekomunikačného operátora Benestra, transakciu koncom augusta definitívne schválil Protimonopolný úrad SR.

„Pre Sandberg Capital predstavuje kúpa spoločnosti Benestra prvý a významný krok do sektora telekomunikácií. Práve ten čaká konsolidácia, na ktorej sa chceme aktívne podieľať,“ uviedol vtedy M. Rybovič.

Viac o tom, ako to môže vyzerať v praxi, prezradil M. Strečanský v rozhovore pre Živé.sk. Podľa neho Swan aktívne rokuje s Benestrou, pričom výsledkom môže byť fúzia alebo iná forma spolupráce.