Fínske Swappie sa špecializuje na nákup a predaj repasovaných smartfónov. V súčasnosti firma oznámila uzavretie svojho tretieho investičného kola v hodnote 124 miliónov dolárov, čo je v prepočte 108 miliónov eur.

Trh stále rastie

Hlavnú investíciu poskytla akciová spoločnosť Verdane, ktorá sa špecializuje na udržateľné podniky s podporou technológií, spolu s existujúcimi investormi Lifeline Ventures, Inventure, Reaktor Ventures a TESI. Podľa odhadov totiž celkový trh s použitými a repasovanými smartfónmi porastie v období rokov 2022 až 2027 s ročnou mierou rastu 10,23 percenta.

Toto posledné kolo zvyšuje celkové financovanie spoločnosti na viac ako 171 miliónov dolárov, čo v prepočte predstavuje 149 miliónov eur po druhom investičnom kole z júna 2020 vo výške 40,6 milióna dolárov (35,8 milióna eur).

Finančnú injekciu spoločnosť plánuje využiť na posilnenie svojej európskej expanzie a urýchlenie rastu tejto kategórie ako celku. Zameria sa na rozširovanie prevádzok na svojich 15 existujúcich trhoch po celom kontinente, a to najmä v Taliansku a Nemecku s cieľom stať sa popredným hráčom na európskom trhu v sektore repasovaných smartfónov.

Rast a rozširovanie

Po takmer zdvojnásobení svojej prítomnosti na trhu od minulého leta – a náraste z ôsmich na 15 krajín – bude súčasťou tohto zámeru aj zvýšenie počtu zamestnancov do konca roku 2022 z 1 200 na 2 200.

Sami Marttinen, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Swappie, uviedol: „Swappie touto investíciou naďalej posilňuje svoje vedúce postavenie v Európe v oblasti repasovaných iPhonov. Našou hlavnou prioritou je zrýchlenie rastu na našich súčasných európskych trhoch a ďalšia expanzia v najbližších rokoch, aby sme tak dokázali uspokojiť rastúci dopyt.

Spoločnosť zaznamenala v posledných rokoch obrovský rast, pričom tržby v roku 2021 jej vzrástli o viac ako 220 percent a dosiahali úroveň 110 miliónov dolárov (97 miliónov eur) v porovnaní s 34 miliónmi dolárov (31 miliónmi eur), ktoré dosiahla rok predtým. 

Ďalšie dôležité správy

Jednorožec/Unicorn
Neprehliadnite

Česi majú vďaka startupu Productboard ďalšieho jednorožca. Na svete ich je už tisíc