Projekt Deezer vznikol vo Francúzsku ako hudobný blog, no čoskoro sa začal profilovať ako služba na digitálnu distribúciu hudby. Dnes operuje s databázou 30 miliónov skladieb, má päť miliónov platiacich zákazníkov a je dostupná v 180 krajinách sveta.

Prvého februára k nim pribudne aj Slovensko. Deezer sa dal používať na Slovensku aj doteraz, no dá sa očakávať, že v rámci partnerstva so Slovak Telekomom jeho povedomie a vplyv na tunajšom trhu výrazne vzrastie.

Slovak Telekom označuje partnerstvo s Deezerom ako súčasť stratégie budovania obsahu, do ktorej zapadla aj vlaňajšia kúpa káblového a satelitného operátora Digi, keď sa dostal k exkluzívnym vysielacím právam na športové prenosy. Telekom sa tiež v minulosti podieľal na viacerých hudobných projektoch, napríklad podporoval turné Hlasy skupiny Fragile.

Šéf Telekomu pre mass market Dušan Švalek hovorí, že Deezer si okrem rozsiahlej databázy vybrali pre jeho focus na lokálnu hudobnú scénu a zameranie na produkciu staršieho dáta. O lokálny kontext a prispôsobenie služby v tej-ktorej krajine sa starajú lokálni editori. Pre Slovensko a Česko ním je Pino Ungvölgyi zo skupiny Puding pani Elvisovej.

Telekom bude Deezer poskytovať v dvoch verziách. Pre využívanie služby cez počítač a notebook (cez web) je určený variant Deezer Premium. Kto chce hudbu počúvať aj na mobile a tablete (cez aplikáciu), potrebuje Deezer Premium Plus.

Časti klientov poskytne operátor Deezer bezplatne. Zákazníci s najvyšším mobilným paušálom (Happy XL, Happy XXL) alebo tí, čo využívajú najvyšší internetový program (Turbo3, Optik3) a zároveň hociktorý z mobilných paušálov Telekomu, získajú verziu Premium Plus.

Internetoví abonenti (Turbo3, Optik 3) bez telekomovského mobilného paušálu dostanú zadarmo variant Premium. Za upgrade na Premium Plus si musia doplatiť dve eurá mesačne.

Za poplatok - 4,99 € mesačne - bude Deezer (len Premium Plus) dostupný pre klientov Telekomu na fixný internet, televíznu službu (aj satelitnú) a ostatné mobilné paušály.

Do tejto kategórie nespadajú zákazníci, čo majú od Telekomu len obyčajnú telefónnu linku alebo predplatenú kartu. Pre tých sa uplatňuje sadzba 5,49 €, ktorá platí aj pre záujemcov bez akéhokoľvek zákazníckeho vzťahu k Telekomu. Tejto cieľovej skupine bude Deezer predávať internetový portál Zoznam (dcérska spoločnosť Telekomu).

Štandardne sa Deezer predáva v cenách 5,99 € mesačne za Premium Plus a 3,49 € mesačne za Premium. K dispozícii je aj bezplatný Discovery mód s limitovanou funkcionalitou a najmä obmedzením počúvania hudby po prvom mesiaci na dve hodiny mesačne.

Na porovnanie, prémiový účet Spotify vychádza na 5,99 €. Táto konkurenčná služba je dostupná aj v bezplatnej verzii (pre všetkých záujemcov), avšak s reklamou a obmedzením počúvania hudby na 10 hodín mesačne po pol roku využívania služby.

Obe verzie Deezeru sú bez reklamy a hudba má kvalitu 320 kbit/s. Na streamovanie a sťahovanie hudby cez mobilnú sieť sa využívajú štandardné dáta. Hodina počúvania hudby cez takého pripojenie tak z dátového balíka odčerpá 140 megabajtov.

Rovnako v oboch variantoch služby je k dispozícii celá knižnica skladieb. Na druhej strane, obsah, ktorý Deezer získava exkluzívne - napríklad piesne pred ich oficiálnym vydaním - je len v Premium Plus. Tak isto ako aj možnosť sťahovania skladieb a ich počúvania v offline móde.

Deezer cez Slovak Telekom
Deezer Premium Deezer Premium Plus
Počúvanie hudby cez PC áno áno
Počúvanie hudby cez mobil a tablet x áno
Offline mód x áno
Exkluzívny obsah x áno
Neobmedzený prístup k 30 miliónom skladieb áno áno
Mixážny pult áno áno
Rádio áno áno
Zdieľanie hudby áno áno
Dostupnosť
- pre klientov s Happy XL a XXL - bezplatne
- pre klientov s Turbo3/Optik3 a mobilným paušálom - bezplatne
- pre klientov s Turbo3/Optik3 bez mobilného paušálu bezplatne 2 € mesačne
- pre klientov s nižším mobilným paušálom, internetovým programom a TV službou - 4,99 € mesačne
- pre ostatných záujemcov (cez Zoznam) - 5,45 € mesačne
PRAMEŇ: Slovak Telekom