Súkromná spoločnosť SpaceX v nedeľu ráno dopravila do vesmíru 143 satelitov v rámci projektu SmallSat Program, čím prekonala rekord v počte satelitov, ktoré sa do vesmíru dostali počas jedného letu.

„Lacná“ preprava do vesmíru

Štart misie Transporter-1 bol pre obavy z počasia ohrozený, no raketa Falcon 9 nakoniec vzlietla o 16. hodine nášho času z Mysu Canaveral na Floride. Okrem veľkého množstva nanosatelitov sa na palubu dostalo aj 10 internetových satelitov Starlink, ktoré spoločnosť na obežnú dráhu vynáša už takmer dva roky. Tých sa v súčasnosti na obežnej dráhe nachádza už viac ako tisíc, pričom táto obrovská konštelácia má byť dokončená do roku 2027 s počtom satelitov na úrovni 12-tisíc.

Satelity Starlink

Starlink je konštelácia satelitného internetu, ktorú vytvára spoločnosť SpaceX. Spoločnosť chce týmto spôsobom dostať širokopásmový internet aj do oblastí, v ktorých je to v súčasnosti z rôznych dôvodov problematické. Systém bude pozostávať z tisícov malých satelitov na nízkej obežnej dráhe, vďaka čomu je ich niekedy možné pozorovať voľným okom aj zo Slovenska. Spoločnosť SpaceX plánuje predať niektoré zo satelitov na vojenské, vedecké či prieskumné účely. V máji 2018 spoločnosť SpaceX odhadla, že náklady na vývoj, výrobu a nasadenie konštelácie sa vyšplhajú na najmenej 10 miliárd dolárov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa