Po tohoročnom výraznom poklese hodnoty akcií technologických firiem by sa mohlo zdať, že pred investovaním treba vyčkávať a vyhnúť sa tak investičným pasciam, no známy 91-ročný investor George Soros si to zrejme nemyslí. Niektorí investori svoje rizikovejšie pozície likvidovali pre obavy z dlhodobej recesie najmä po tom, ako sa aj v druhom kvartáli ukázalo, že technologické akcie nečaká všeobecný býčí trend.

Americká burza NASDAQ medzi začiatkom apríla a koncom júna poklesla o 23 percent a Spojené štáty sa snažia bojovať s infláciou rôznymi opatreniami. Investície do technológií už vo svojej podstate patria do skupiny rizikovejších, keďže sú spravidla založené na prísľuboch budúcich produktov a služieb, ktoré môžu a nemusia skutočne prísť.

Šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg sa na konci júna vyjadril k situácii dosť pesimisticky:

„Ak by som sa mal staviť, povedal by som, že toto môže byť jeden z najhorších poklesov, aké sme v súčasnej histórii zažili.“
M. Zuckerberg

Investori spanikárili hlavne po tom, ako veľké technologické spoločnosti oznámili, že spomaľujú alebo úplne pozastavujú najímanie nových zamestnancov. Týkalo sa to Alphabet (matka Google), Meta (matka Facebooku), Microsoftu a ďalších. Strach z neistých časov to ešte viac posilnilo.

Zvýšenie podielu v Amazone a Alphabete

Fond Soros Fund Management vlastnil 30. júna tohto roka vyše dva milióny akcií Amazonu v hodnote približne 213 miliónov dolárov, pričom na konci marca to bolo len takmer 71-tisíc akcií. Firma zvýšila svoj podiel aj v Alphabete, aj keď nie až tak výrazne. Vyše 53-tisíc akcií znamená oproti koncu marca zhruba desaťpercentný nárast a ich hodnota je približne 5,8 milióna dolárov.

Malý nukleárny reaktor (SMR) od Rolls-Royce
Neprehliadnite

Británia sa chce zachrániť revolučnými malými jadrovými reaktormi Rolls-Royce

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa