Piaty bestseller?

V podstate je to už oficiálne. Samsung poslal novinárom pozvánky na tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutoční na veľtrhu MWC s podtitulom Unpacked 5 episode 1. Teda uvedenie niečoho piateho, ktoré bude mať ešte tento rok pokračovanie.

Je teda takmer isté, že už najbližší pondelok sa na svetlo sveta dostane Samsung Galaxy S 5. Viaceré zdroje už uvádzajú aj presné špecifikácie.

Galaxy S 5 by mal mať 5,2-palcovú uhlopriečku s rozlíšením až 2560 x 1440 bodov. Aj preto má mať päťka batériu s vyššou kapacitou ako u terajšieho modelu. Rozlíšenie fotoaparátu je vraj 16 Mpix. Aj Samsung vraj nasadil do novinky čítačku odtlačkov prstov, dokonca rovno pod displej, pravdepodobne do hlavného tlačidla. 

Porovnaniam s iPhonom 5S by sa potom nevyhol. Samsung má ale túto technológiu využívať plnohodnotnejšie ako Apple a odtlačkom sa budú dať zamykať aplikácie, prst tiež môže nahradiť vypisovanie prihlasovacích údajov na webové stránky. Nemá ísť o rovnakú technológiu, ako má Apple, a cez scanner bude musieť prejsť celá plocha prsta. Podobne ako napríklad naposledy pri HTC One Max. Tam je však citlivosť a presnosť, a teda použiteľnosť často kritizovaná.

Zaujímavo znejú aj dohady o tom, že Galaxy S 5 by mal mať nižšiu štartovaciu cenu, než to bolo u jeho predchodcu.

Smartfóny roka sa začínajú odhaľovať

Zdroj: flickr

V kuloároch kolujú aj ďalšie dohady. Napríklad o takmer neexistujúcom ráme po bokoch displeja alebo že S 5 už nebude mať hardvérové tlačidlo pre návrat na domácu obrazovku, všetko sa bude ovládať cez displej. V hre stále ostáva aj možnosť, že Samsung použije ohýbateľný displej, podobne ako LG G Flex. Zdroje priamo zo Samsungu majú tvrdiť, že S 5 už nebude plastová. Alebo presnejšie, že minimálne niektoré jej časti už budú z kovu. Takmer úplne isté sú parametre procesora. Má ísť o 64-bitový Snapdragon s taktom 2,3 GHz a 3GB operačnej pamäte.

Spolu s Galaxy S 5 by podľa viacerých zdrojov mali byť predstavené aj Galaxy Gear 2, teda druhá generácia smarthodiniek. Názory sa rozchádzajú pri spomínaní operačného systému. V hre je buď Android, no najnovšie správy tvrdia, že Samsung do hodiniek nasadí jeho vlastný nový operačný systém Tizen. Gear 2 majú byť o pätinu tenšie a výrobca mal popracovať aj na zvýšení výdrže batérie.

Smartfóny roka sa začínajú odhaľovať

Zdroj: flickr

Druhá jednotka

HTC svoju najnovšiu vlajkovú loď pravdepodobne na MWC 2014 nepredstaví. Novinári dostali pozvánku na veľkú premiéru niečoho nového až na 25.marca. HTC One 2 alebo M8 (presný názov je záhadou) by mal byť podľa posledných informácií a fotografií oblejší s o niečo väčším Full HD displejom. Zaujímavosťou je, že na zadnej strane by mal mať dvojicu objektívov. Prečo HTC zvolilo toto riešenie, je zatiaľ neznáme.

V Barcelone sa premiéry majú dočkať prvé inteligentné hodinky od HTC. Hovorí sa dokonca rovno o dvoch modeloch a jednom náramku na ovládanie hudby a fitness funkciami. Podrobnejšie informácie zatiaľ neunikli.

Smartfóny roka sa začínajú odhaľovať

Zdroj: evleaks

Sony rozširuje rodinu Z

Je úplne prirodzené, že Sony bude upgradeovať svoj najvybavenejší smartfón Z1. Či už teraz na MWC, je otázne, pretože Z1 je na trhu len pol roka. Intenzita uniknutých informácií a fotografií tomu ale nasvedčuje.

Nástupca má podľa zákulisných informácii názov Sirius, prípadne Z2. Veľa zmien sa nedočkáme, skôr pôjde o vyladenie terajšieho modelu. Dizajn Omni Balance ostáva, tenší má byť rám okolo 5-palcového Full HD displeja. Takže celková veľkosť smartfónu bude pravdepodobne menšia. Hovorí sa aj o dvojici stereo reproduktorov, troch gigabajtoch operačnej pamäte a softvérových vylepšeniach, napríklad o nahrávaní 4K videa.

Smartfóny roka sa začínajú odhaľovať

Zdroj: flickr

Premiéru by na MWC podľa všetkého mala mať aj druhá generácia Sony Xperia Tablet Z, teraz Tablet Z2. Znova žiadne výrazné zmeny dizajnu. Len vylepšenie výkonu so štvorjadrovým procesorom Snapdragon 800, 3GB operačnej pamäte a lepšia výdrž batérie. Japonskej značke sa malo podariť 10,1-palcový tablet ešte viac stenčiť na 6,4 mm.

Huawei má ostré lakte

Čínsky drak v Barcelone nemôže chýbať. Na svoje novinky už láka videami, zvedavosť podnecujú aj rôzne uniknuté fotografie. Takmer istá je premiéra nástupcu modelu P6 s označením Huawei Ascend P7.

Uhlopriečka sa už zväčšila na rovných 5 palcov s Full HD rozlíšením. Pod ním ma tikať štvorjadrový procesor z vlastnej výroby HiSilicon Balong s taktom 1,6 GHz a 2GB operačnej pamäte. Zaujímavosťou je, že okrem 13 Mpix zadného fotoaparátu je na prednej strane až 8 Mpix predná kamera. Huawei sa zjavne sústreďuje na selfies, teda portréty samého seba. Ak sú uniknuté fotografie pravdivé, P7 bude mať šasi s výraznými hranami. Snáď nám vrecko nohavíc nerozpára.

Smartfóny roka sa začínajú odhaľovať

Zdroj: flickr

V Barcelone by mal Huawei predstaviť aj svoj nový 7-palcový tablet MediaPad X1. Alebo najväčší fablet? Dovoľuje totiž aj klasické telefonovanie. Ponúkne Full HD rozlíšenie, procesor vlastnej výroby ako u P7, a podporu LTE. Na uniknutých fotografiách je aj so smart coverom, teda krytom, ktorý ovplyvňuje zapínanie displeja a v malom výreze zobrazuje čas a základné informácie, aj ked je tablet zatvorený. Šepká sa aj o inteligentných náramkových hodinkách od Huawei. Pravdu sa dozvieme už v nedeľu o 15:00, kedy má táto značka v Barcelone svoju tlačovú konferenciu.

Smartfóny roka sa začínajú odhaľovať

Zdroj: flickr

Nokia s Androidom?

Očakáva sa, že finálne prevzatie Nokie Microsoftom sa uzavrie v najbližších týždňoch. Dovtedy sa na trh majú dostať viaceré nové modely a nie je ešte úplne jasné, ktoré z nich to stihnú na veľtrhu MWC v Barcelone. Najpravdepodobnejšie to bude Nokia Lumia 930 so 4,5-palcovým Full HD displejom a štvorjadrovým 2,2 GHz procesorom.

Nemá chýbať PureView fotoaparát s rozlíšením 20 Mpix. V Spojených štátoch sa na trh už dostáva Lumia 929 Icon s podobnými parametrami, no s 5-palcovým Amoled displejom. V zákulisí sa stále častejšie šepká aj o vlajkovej lodi pre tento rok s označením Lumia 1820. Má byť vybavená 5,2-palcovým displejom s rozlíšením až 2560 x 1440 bodov, troma gigabajtmi operačnej pamäte, PureView fotoaparátom a batériou s vysokou kapacitou.

Smartfóny roka sa začínajú odhaľovať

Zdroj: evleaks

Samozrejme, najväčšmi prekvapením by mala byť Nokia X alebo tiež Normandy, ktorá by bola prvou Nokiu s operačným systémom Android. Podľa posledných správ by to ale mal byť zástupca rodiny Asha a Android bude v špeciálne upravenej edícii.

O predstavených novinkách aj ostatných značiek sa dočítate na TREND.sk už od nedele, kedy sa veľtrh mobilných zariadení MWC 2014 v Barcelone začína.

Všetky obrázky v texte sú len koncepty alebo neoficiálne zábery.