Generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Josef Aschbacher na nedávnej tlačovej konferencii oznámil, že sa členské štáty zhodli na výbere Slovenskej republiky v úlohe nového pridruženého člena. Po prijatí bude nasledovať vnútroštátne schvaľovanie návrhu zmluvy o pridružení v gescii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), ktorá by mala vstúpiť do platnosti po ratifikácii prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Ktoré výhody nám to prinesie

Slovensko a ESA spolupracujú už nejaký čas na národných výzvach, no pridružené členstvo umožní Slovensku participovať aj na významných európskych projektoch a podieľať sa napríklad na budovaní nových európskych satelitov, nosných rakiet alebo budúcich výskumných misiách. V portfóliu ESA je tiež projekt vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý je v súčasnosti na začiatku, a na ktorom ESA spolupracuje s americkou NASA a kanadskou CSA.

Slovenskí profesionáli získajú pracovné príležitosti a pre vesmírny sektor sa vďaka členstvu otvorí širšia paleta možností. Medzi ne patrí využívanie medzinárodných kontaktov nadviazaných aj vďaka aktivitám Slovenskej vesmírnej kancelárie, ktorá vznikla v roku 2021 ako spoločný projekt MŠVVaŠ SR a Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Vesmírny priemysel rozkvitá

Oblasť vesmírneho priemyslu zažíva od roku 2021 všeobecne veľký rozmach. Do kozmických aktivít sa púšťa množstvo menších i väčších súkromných spoločností. Sústreďujú sa napríklad na optimalizáciu nákladov, a to hlavne v oblasti vypúšťania satelitov a nanosatelitov, no nezanedbateľný rast nastáva aj v oblasti vesmírnej turistiky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa