Plex je v zahraničí obľúbená platforma, ktorá používateľovi dovoľuje kdekoľvek na svete po prihlásení sledovať svoj obsah a tiež živé TV vysielanie. Od decembra pridali možnosť streamovať stovky filmov a seriálov. Centa tejto služby je 0 eur.

Na Slovensko dorazila streamovacia služba pre hipsterov. Plex je zadarmo, ale je v tom háčik

Plex má na Slovensku veľmi obmedzenú videotéku

Po registrácii je možné tituly rovno sledovať. Nie je ani potrebné zadať číslo kreditnej karty. Filmy a seriály sa dajú pozerať cez webový prehliadač, ale aj aplikácie pre Windows, iOS, Android TV a ďalšie.

No a teraz k tej druhej strane mince. Je zrejmé, že legálna streamovacia služba nemôže fungovať úplne bez nejakého zdroja tržieb. V tomto prípade nimi nie sú mesačné platby od používateľov, sú to príjmy od zadávateľov reklamy. Počas pozeranie filmov a seriálov sa zobrazujú reklamné bloky, podobne ako pri sledovaní štandardného televízneho vysielania.

Na Slovensko dorazila streamovacia služba pre hipsterov. Plex je zadarmo, ale je v tom háčik

V zahraničí má Plex oveľa atraktívnejšiu ponuku Zdroj: Plex

V tomto prípade by bol presnejším prirovnaním YouTube. Používateľ si zvolí čo a kedy chce pozerať, ale priebežne ho v pozeraní preruší reklama.

To by možno pre mnohých nemusela byť až taká prekážka. Žiaľ, nie je jediná. Druhou je absencia akéhokoľvek dabingu, dokonca nenájdete ani české alebo slovenské titulky.

Na Slovensko dorazila streamovacia služba pre hipsterov. Plex je zadarmo, ale je v tom háčik

Zdroj: Plex

Ak by ani to nebol zásadný problém, aj tak je to kvôli lokálnym právam na Slovensku služba len pre veľmi špecifickú cieľovú skupinu divákov. Konkrétne takú, ktorá vyhľadáva bollywoodsku produkciu a americké a európske béčkové až céčkové tituly, bez jediného väčšieho filmového hitu. S výnimkou pár hollywoodskych klasík z 50. a 60. rokov. Plex je teda niečo ako streamovacia služba pre hipsterov. Pre používateľov s americkou IP by sa mali objaviť aj štandardné tituly ako Apokalypsa (Apocalypse now), Zúriaci býk (Raging bull) alebo Terminátor.