Čo bude s GTS Slovakia ďalej, zatiaľ ťažko povedať. Vyjadrenie firmy je také, že je predaj nie je na programe dňa.

Z dlhodobého (možno aj stredodobého) hľadiska zrejme GTS Slovakia majiteľa zmení. Jej súčasní vlastníci - private equity Columbia Capital, HarbourVest Partners, Innova Capital a M/C Partners - na Slovensku ani v stredoeurópskom regióne žiadne ďalšie telco aktivity nemajú.

Z pohľadu poskytovania služieb (dátových, hlasových a internetových) bude GTS Slovakia fungovať ako doteraz. Operátor sa zameriava na biznis klientelu. Rezidenčný segment nie je jeho ťažisko podnikania: ku koncu uplynulého roka mal síce zhruba 8 300 klientov na DSL internet, z ktorých časť sú aj domácnosti, ale v ich prípade šlo najmä o také, ktoré získala ešte jej predchodkyňa, Nextra.

S ročnými tržbami 47 miliónov eur patrí GTS Slovakia k najväčším telekomunikačným podnikom na Slovensku. Jej zisk EBITDA v roku 2012 medziročne stúpla o deväť percent na 15,9 milióna eur. Investície operátora vlani dosiahli 7,3 mil. €.

Súčasťou biznisu GTS Slovakia ostáva aj jej moderné dátové centrum, ktoré firma otvárala v novembri 2011. Celá skupina GTS Central Europe prevádzkovala 14 datacentier, v ktorých prenajímala priestor pre umiestňovanie počítačovej infraštruktúry svojich klientov a cloudové služby. Datacentrový biznis GTS v minulosti sústredila pod značkou CE Colo.

GTS Slovakia ostane naďalej zapojená do vybudovanej technickej infraštruktúry doterajšej materskej skupiny. Sieť s celkovou dĺžkou trás 26-tisíc kilometrov pokrýva 15-tisíc budov v Česku, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku, a má prepojenie na najväčšie európske telekomunikačné huby.

„Využívanie medzinárodnej sieťovej infraštruktúry skupiny GTS je s budúcim akcionárom (Deutsche Telekomom) zmluvne zabezpečené na niekoľko rokov dopredu,“ uvádza pre TREND.sk GTS Slovakia. Tieto dohody majú podľa nej zagarantovať poskytovanie služieb slovenským, aj medzinárodným zákazníkom v zmluvne dohodnutom rozsahu a kvalite.

Slovenská GTS do rúk Deutsche Telekomu nesmeruje

Sieť GTS Central Europe Zdroj: GTS