Značka Sigma je známa najmä ako výrobca alternatívnych objektívov pre fotoaparáty ako Canon či Nikon. No občas na trh digitálnej fotografie uvedie aj vlastný produkt. Najnovšie prichádza s kompaktom Sigma DP2x.

Najsilnejšou stránkou nového fotoaparátu je jeho snímač. Rozmerovo je len o niečo menší ako snímače použité v zrkadlovkách, no predovšetkým ide o trojvrstvový senzor. Sigma ho pomenovala ako Foveon X3 a pridelila mu štrnásť miliónov obrazových bodov.

V princípe ide o riešenie využívajúce špecifické vlastnosti silikónu, ktorý je implementovaný do odlišných hĺbok, čím sa využívajú odlišné intervaly vlnových dĺžok svetelných lúčov. Možno tak fotiť snímky, na ktorých každý jeden pixel (bod) tvorí farebná kombinácia troch vrstiev snímača. Ide o skutočne plnohodnotné riešenie pre typ farieb RGB (Red-Green-Blue). Pri tomto riešení taktiež nedochádza k tvorbe moaré.

Sigma DP2x: Highendový kompakt

Výpočtovým jadrom fotoaparátu je procesor TRUE (Three-layer Responsive Ultimate Engine) druhej generácie. Ten sa stará o rýchle spracovanie dát a tiež o kvalitu obrazu. Prítomné sú dva unikátne algoritmy. Prvý zabezpečuje reprodukciu snímok vo vysokom rozlíšení s bohato vygradovanými tónmi farieb a druhý rapídne urýchľuje autofocus.

DP2x má objektív s ohniskovou vzdialenosťou 24 milimetrov a clonovým číslom 2,8. Okrem vytvárania statických snímok možno využiť aj nahrávanie videa, avšak vo veľmi nízkom rozlíšení, iba 320 x 240 (QVGA), a s monofónnou zvukovou zložkou. Citlivosť ISO možno navoliť v rozmedzí 50 až 800, prípadne na 1 600 a 3 200, ktoré vyžadujú fotenie vo formáte RAW.

Zadná TFT obrazovka má 2,5-palcovú uhlopriečku a chabé rozlíšenie 0,23 megapixela. Ako úložné médiá sa dajú využiť všetky druhy pamäťových kariet typu SD. Pre prepojenie s počítačom je však dostupné iba USB druhej generácie. Sigma DP2x zavíta na trh už koncom apríla za odporúčanú cenu osemsto dolárov.

Položka

Špecifikácia

Snímač (senzor)

Foveon X3, 14 Mpx (~ 4,6 x 3 vrstvy)

Procesor

TRUE II (Three-layer Responsive Ultimate Engine)

Objektív

pevný - 24 mm, f/2.8

ISO

50 - 800 (1600 a 3200 iba v RAWe)

Video

QVGA - 320x240

Obrazovka

TFT, 2,5", 230-tisíc bodov (0,23 Mpx)

Pamäťovky

všetky druhy SD kariet

Konektivita s PC

USB 2.0

Dostupnosť a cena

~ koniec apríla, ~ 800 $

Foto v článku a na titulke - Sigma