Novým šéfom produktovej divízie slovenskej pobočky čínskej technologickej spoločnosti Huawei sa stal Leo Peng, ktorý na pozíciu prichádza po pôsobení v Rumunsku. Aktuálny stav ekosystému Huawei Mobile Services a AppGallery, ktorý nahradil Google služby a dobre známy obchod Play hodnotí pozitívne, nakoľko sa o nich zaujíma čoraz väčší počet vývojárov. Strata služieb Google, kvôli dobre známym okolnostiam značke podľa L. Penga neuškodila a už v najbližších týždňoch by sme sa podľa jeho slov mali pripraviť na uvedenie operačného systému Harmony OS, o ktorom sa začalo hovoriť ešte v roku 2019.

Leo Peng
Zdroj: Huawei
Leo Peng

Majitelia smartfónov Huawei sa však nemusia ničoho obávať. Nový operačný systém si pôjde svojou vlastnou cestou, a tak používatelia nebudú musieť meniť operačný systém ani svoje zariadenia. Zaujímavosťou tiež je, že trh so smartfónmi bude podľa Huawei stagnovať, pričom obrovský rast čaká nositeľné zariadenia a IoT zariadenia.

V rozhovore sa tiež dozviete
  • Aký je stav predaja smartfónov bez Google služieb

  • Aké má Huawei plány s HMS a AppGallery

  • Ako sa Huawei vysporadúva s nedostatkom čipov

  • Aký je rozdiel medzi slovenským a rumunským trhom

Aký je aktuálny stav Huawei Mobile Services a AppGallery? Čo sa zmenilo za posledný rok?

Pre Huawei Mobile Services (HMS) – teda ekosystém mobilných služieb, ako sú napríklad aplikácie, aj pre obchod AppGallery platí spoločný trend – oba rýchlo rastú. Keď sme začali aktívne rozvíjať tento ekosystém v Európe, bol ešte len v plienkach, nespolupracovali sme so žiadnymi významnými lokálnymi či globálnymi partnermi. Dnes, rok od začiatku projektu, si z AppGallery môžete stiahnuť aplikácie takmer všetkých bánk na Slovensku.

Aktuálnou ponukou aplikácií v AppGallery pokrývame 90 percent potrieb a želaní zákazníkov. A nielen to. Spolu s rastom platformy zaznamenávame aj konštantný nárast predaja nových takzvaných HMS smartfónov, ktore používajú operačný systém Android spolu s HMS.

Akým spôsobom motivujete vývojárov k pridávaniu ďalších aplikácií do AppGallery a aký je jej vývoj na slovenskom trhu?

Začnem číslami. V máji 2020 sme mali „na palube“ 47 aplikácií od slovenských vývojárov. V apríli 2021 je to takmer 200 aplikácií. Je to podstatný nárast a pre mňa zároveň dôkaz dôvery našich partnerov v to, čo robíme, a v našu budúcnosť. Je to rozhodne úspech lokálneho tímu Huawei. Pokiaľ ide o motiváciu vývojárov, je tu niekoľko argumentov. Po prvé, na trhu je veľké množstvo zariadení HMS, či už rozdistribuovaných v predajných kanáloch, alebo u zákazníkov. Z pohľadu vývojára znamená neprítomnosť aplikácie v Huawei AppGallery – čo je hlavný spôsob sťahovania aplikácií do nových telefónov Huawei – stratu týchto zákazníkov. AppGallery môžete vnímať aj ako kanál, vďaka ktorému môžete získať nových klientov.

Niektoré aplikácie fungujú na báze Google Mobile Services (GMS) a ak chcete, aby fungovali aj v našich nových smartfónoch, je potrebné ich čiastočne upraviť. Veľkosť zmeny závisí od naviazanosti na GMS. V tomto smere pokrývame partnerom časť ich nákladov na túto zmenu. Okrem toho poskytujeme pre developerov aktívnu technickú a marketingovú podporu, ktorú zabezpečuje lokálny tím priamo tu, na Slovensku. To sú hlavné dôvody, prečo sa o obchod AppGallery zaujíma čoraz viac vývojárov.

Aká je budúcnosť HMS a AppGallery na Slovensku?

Od prvého dňa, kedy sme HMS a AppGallery spustili, bolo jasné, že je to výzva. Výsledky sú však výborné. Ako som už spomenul, v AppGallery je aktuálne takmer 200 slovenských aplikácií. To všetko by nebolo možné bez veľkého úsilia členov nášho tímu a našich partnerov. Cítime istotu v tom, čo robíme a máme tiež dosť zápalu na ďalší vývoj. V budúcnosti bude HMS súčasťou ešte širšieho ekosystému – nášho nového operačného systému Harmony. Čoskoro na Slovensku predstavíme aj prvé zariadenie s týmto operačným systémom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa