Vďaka tomuto zariadeniu už nebudete potrebovať žiadne prídavné káble a adaptér ako pri ostatných 3,5-palcových externých diskoch. Postačí jediný kábel USB 3.1 typ C. Rovnako ako to je pri energeticky menej náročných 2,5 alebo 1,8-palcových diskoch.

Takýto krok si však vyžiadal isté kompromisy. Disk sa nachádza v pomerne masívnom púzdre. Konkrétne rozmery sú 208 x 123,6 x 36 mm a hmotnosť 1,5 kg. Takže už je skoro rovnako ťažký (dokonca často ťažší) ako väčšina moderných ultrabookov. Tieto proporcie však majú svoje opodstatnenie. Okrem meniča napätia (disk potrebuje nielen 5V ale aj 12V napätie) museli inžinieri zabudovať pre prvotné roztočenie platní špeciálnu batériu.

Na druhú stranu sa s puzdrom mohli vybúriť dizajnéri firmy. Externý disk Innov8 je vyrobený z hliníka, ktorý má po obvode výrazné a leštené rebrovanie pre efektívnejší odvod tepla, spodná a vrchná strana sú textúrované. Za dizajn získal v danej kategórii Seagate dokonca ocenenie Red Dot Desing Award. 

Seagate má unikátny externý disk pre odporcov kabeláže. Prenášať ho radi nebudete

Pohľad na telo disku Zdroj: Seagate

Innov8 naplno využíva benefity štandardu USB typ C. Takže okrem toho, že je cez tento jediný kábel napájaný, vie tiež prenášať dáta rýchlejšie než cez klasické USB.

Ako ukázali prvé reálne testy, rýchlosť čítania a zapisovania je v priemere veľmi svižných 200 MB/s. Pri gigantickej kapacite 8 TB sa rýchly zápis hodí. Pre porovnanie, klasické CD má kapacitu 700 MB, čo znamená, že v modelovej situácii by sa na tento disk vošli dáta z 11 428 CD diskov. Respektíve nejakých 1 700 DVD diskov (po 4,7 GB). Ak by sme sa bavili o zálohovaní Blu-ray filmov, teda bežných 25 GB na jedno médium, Innov8 by pojal rozsiahlu filmotéku s viac ako 300 titulmi.

V praxi je ale potrebné počítať s reálne dostupnou kapacitou „len“ okolo 7,3 TB. Výrobca to trochu kompenzuje tým, že majiteľ disku dostane na cloudové zálohovanie súborov ešte 200 GB priestor na úložisku OneDrive od Microsoftu.

Zariadenie obsahuje len základnú funkcionalitu, a to softvér Seagate Dashboard. Ten však nebudete potrebovať, pretože disk je tzv. plug and play. To znamená, že okamžite po pripojení ho operačný systém vyhľadá a pridá ako klasické úložisko.

Seagate má unikátny externý disk pre odporcov kabeláže. Prenášať ho radi nebudete

Rýchlostné testy Zdroj: Anthony Leather | Recenzia Forbes.com

Na americkom trhu sa  disk začne predávať v priebehu apríla s cenou 350 dolárov. Cena a dátum dostupnosti pre slovenský trh zatiaľ neboli stanovené.