Samsung pokračuje v tradícii a aj jeho najnovšia vlajková loď si užila svetovú pozornosť pri megalomanskej premiére v uliciach New Yorku. Skôr evolúcia ako revolúcia je klišé, ale na tento model sa podľa prvých ohlasov hodí viac ako dobre. S 4 je takmer na nerozoznanie od S III, pridal ale na rozlíšení, výkone a hlavne drobných funkciách. Samsung sa zachoval pragmaticky a nemení to, čo sa predáva viac ako dobre. Dá sa tiež povedať, že si vlastne osvojil filozofiu Applu, ktorý pri svojom iPhone robí každý rok tiež len menšie úpravy. Postupne začína internetom kolovať označenie kórejskej novinky ako Galaxy S IIIs.

Dizajn ostal takmer bez zmeny. Väčší displej neznamená väčší mobil, S 4 je oproti predchodcovi tenšia a ľahšia. Biele alebo čierne šasi je ale stále rovnako plastové a rovnako oblé. Zostala tak zachovaná možnosť meniť batériu a nechýba ani hardvérové tlačidlo pod obrazovkou alebo slot na pamäťovú kartu.

Rovnako ako pri ostatných tohtoročných najvyšších modeloch konkurentov, aj Galaxy S 4 je vybavený displejom s full HD rozlíšením 1920x1080 bodov. Jeho uhlopriečka je 5 palcov. Od všetkých ostatných sa ale odlišuje použitou technológiou. Ide o Super Amoled displej, čo by malo zaručovať vysoký kontrast a verné podanie čiernej. Dá sa ovládať aj v rukaviciach. S nadštandardným rozlíšením by tak mohlo ísť o jeden s najlepších mobilných displejov na trhu. Prvé porovnania ale ukazujú, že Super LCD 3 nového HTC One na tom nie je o nič horšie.

Podobne aj výkon musel byť navýšený a novinka je vybavená až osemjadrovým procesorom s taktom 1,6 GHz alebo štvorjadrovým s taktom 1,9 GHz. Na slovenský trh bude dodávaný druhý menovaný variant. 2GB operačnej pamäte sú už štandard, podobne ako 16 a 32 GB vstavaný storage. Navyše sa ale objavia aj edícia s až 64 GB. V kombinácii s micro SD kartou s maximálnou kapacitou tiež 64GB sa Galaxy S IV môže stať robustnou databankou. Ďalším štandardom sa stal 13 Mpix fotoaparát a 2,2 Mpix predná kamera.

Konektivita je úplná a vo výbave je všetko, čo je momentálne dostupné. Teda WiFi ac, Bluetooth 4, LTE, NFC a aj infračervený port pre ovládanie domácej elektroniky. Nadštandardom sú teplomer, senzor vlhkosti či barometer. Batéria s kapacitou 2600 mAh by mala zabezpečiť minimálne rovnakú výdrž ako pri hlavných konkurentoch HTC One a Xperia Z.

Samsung predstavil Galaxy štvorku

Zdroj: SITA/AP

JK Shin, prezident a šéf IT and Mobile Communications v Samsung Electronics

Najvybavenejší Samsung telefón je postavený na Androide 4.2 Jelly Bean a ako vždy, grafické prostredie je upravené nadstavbou Touch Wizz.

Samsung sa snaží zvýrazniť a preto je novinka s podtitulom spoločník pre život vybavená mnohými špecifickými funkciami, ktoré majú uľahčovať používanie tejto novinky. Niektoré z funkcií majú alternatívy v aplikáciách na Google Play, iné sú ale naviazané na špecifický hardvér Galaxy S IV.  

Drama Shot je názov funkcie fotoaparátu, ktorý dokáže urobiť 100 záberov za 4 sekundy a z nich vyberie ten najvhodnejší. Alebo ešte zaujímavejšie, vytvorí viac expozičnú fotografiu. Športovec vo výskoku bude na jednom obrázku vo viacerých pozíciách a podobne. Ďalšou možnosťou je editovanie, kedy sa postavy v popredí ponechajú a nechcený pohyblivý „turista“ na pozadí je automaticky vymazaný. Ak to situácia bude vyžadovať, na videohovory je prispôsobená funkcia, kedy naraz funguje predná aj zadná kamera.

Samsung predstavil Galaxy štvorku

Translator je slovník, ktorý ovláda 9 svetových jazykov a dokáže prekladať hovorené slovo na text a opačne. S Voice Drive je zas hlasový asistent, ktorý šoférom vie prečítať prichádzajúce správy, Group Play bezdrôtovo prepojí viaceré es štvorky, takže môžu napríklad vytvoriť sieť reproduktorov. Táto funkcia je pravdepodobne smerovaná na teenagerov. Knox je naopak určený starším, konkrétne ide o funkciu na šifrovanie dát pre firemných zákazníkov.

Veľkú pozornosť si vyslúžili funkcie, ktoré rozširujú minuloročné vypnutie displeja, ak mobil prednou kamerou zistí, že sa naň používateľ prestal pozerať. Štvorka ide ďalej a pridáva funkciu Smart Pause, ktorá pozastaví video, ak človek odvráti zrak. Keď začne znova pozerať na displej, video sa spustí ďalej. Je celkom pikantné, že presne tú istú funkciu len s názvom Smart video dnes predstavil LG pre jeho vlajkovú loď Optimus G Pro. Samsung ale pridáva ešte dve bezdotykové možnosti ovládania. Smartfón deteguje ak sa používateľ pri čítaní textu dostal na spodok stránky a automaticky ju vyroluje vyššie. Zaujímavo vyzerá aj možnosť pridržať prst tesne nad obrazovkou a zobrazí sa krátky náhľad fotografie, udalosti v kalendári a podobne. Túto funkciu majú ešte zariadenia z rodiny Galaxy Note, využívajú ale na to pridržanie stylusom.

Samsung predstavil Galaxy štvorku

     

Samsung predstavil Galaxy štvorku

Samsung sa pri tomto modeli viac zameral aj na kondíciu a zdravie svojich zákazníkov a súčasťou softvérovej výbavy je aj funkcia S Health. Mobil má okrem spomínaných senzorov okolitých podmienok aj krokomer, takže dokáže ukladať informácie o športovaní. Tie potom zapracováva do vstavanej fitness aplikácie, ktorá potom zobrazuje rôzne parametre používateľa, kalórii ktoré spálil a nabral, vzdialenosť, ktorú prešiel či prebehol a podobne. Spolu so samostatne predávaným príslušenstvom v podobe náramku vie merať aj srdcový pulz a tlak, s dokúpenou váhou ešte spravuje hmotnosť majiteľa S 4.

Samsung Galaxy S 4 sa má od konca apríla objaviť aj na našom trhu, do júna bude v predaji celkovo v 150 krajinách. Oficiálne ešte cena zverejnená nebola, no v Českej republike by to malo byť 16 990 korún. To by znamenalo v prepočte okolo 665€.

Samsung predstavil Galaxy štvorku

Momentálne najvybavenejšie smartfóny na trhu, Samsung Galaxy S 4, HTC One a Sony Xperia Z

Samsung Galaxy S 4
Displej4,99-palcový, 1920 x 1080, 441 ppi, Super Amoled, Gorilla Glass 3
Rozmery136,6 x 69,8 x 7,9 mm
Hmotnosť (s batériou)130 g
Použité materiálysklo, plast
Operačný systémAndroid 4.2.2 Jelly Bean
Procesorosemjadrový Octa-Core Exynos 1600 MHz / štvorjadrový  Qualcomm Snapdragon 1900 MHz
Pamäť RAM2048 MB
Storage16, 32, 64 GB, slot na pamäťovú kartu microSD do 64 GB, 
Zadná kamera13 Mpix, autofocus, nahrávanie full HD videa
Predná kamera2 Mpix
KonektivitaWiFi b/g/n/ac, HSPA+ do 42 Mbit/s, LTE, Bluetooth 4.0 s A2DP, NFC, micro USB 2.0, A-GPS, Glonass, IR, micro SIM
Batéria2 600 mAh, vymeniteľná
Špecifická vlastnosťbarometer, senzor vlhkosti, ovládanie pomocou snímania zraku, fitness funkcie, Drama Shot
Dostupnosť a cenakoniec apríla 2013, približne 665 eur

Foto - Samsung, SITA/AP