Kúpiť si akcie Lucid Motors môže byť veľké investičné riziko

Automobilka Lucid Motors, ktorá sa zameriava na produkciu luxusných elektromobilov, potrebuje zvýšiť objem produkcie tak, aby sa dostala do čiernych čísiel. Jej vozidlá síce nie sú lacné, to najlacnejšie stojí v prepočte približne 85-tisíc eur a najdrahšie až 165-tisíc eur, problém je však v počte rezervácií.

Lucid Air
Zdroj: Lucid Motors

Na začiatku mája 2022 firma hlásila okolo 30-tisíc objednávok, ktoré predstavujú potenciálnu tržbu na úrovni necelých troch miliárd dolárov. Spoločnosť však plánuje vyprodukovať „len“ 13-tisíc áut za rok a zatiaľ stále nie je zisková. Všetky náklady na výrobu, mzdy, technologický vývoj či materiál ju stoja viac ako zarába.

Za prvý kvartál vykázala Lucid Motors hotovosť na úrovni 5,4 miliardy dolárov, čo je o 867 miliónov menej ako v predošlom štvrťroku. Zástupcovia firmy si myslia, že je dostatočne likvidná na prežitie do roku 2023, no pokiaľ bude musieť emitovať akcie, aby získala kapitál, pre investorov to bude negatívny signál. V prípade, že by si chcela firma vziať pôžičku, podmienky by pravdepodobne neboli priaznivé.

Elon Musk na oficiálnom otvorení gigatovárne v Nemecku
Neprehliadnite

Ako je to so životnosťou batérie vo vozidle Tesla. Výmena môže stáť viac ako nové auto