Ešte pred štyrmi rokmi, keď sa 4K rozlíšenie len začínalo dostávať medzi širokú verejnosť, bola predstava mať takýto obraz na celej stene úplne nereálna. Presnejšie povedané, išlo o veľmi exkluzívnu záležitosť. Jeden z prvých domácich filmových 4K projektorov Sony VPL-VW1000ES stál 25-tisíc dolárov.

Postupne sa cena aj v tomto segmente dostávala na prijateľnejšiu úroveň. No cenovky sa stále pohybovali medzi piatimi až desiatimi tisíckami. Tento rok sa na pulty dostali prvé modely od Epsonu či Aceru, ktoré ponúkali viac či menej kvalitný 4K výstup za menej ako 2 500 eur.

Novým rekordérom sa aktuálne stáva BenQ W1700, ktorý sa od januára začne predávať za 1 559 eur aj s daňou.

Prvý za cenu televízora. BenQ W1700 je game-changer medzi 4K projektormi

Zdroj: BenQ

Aspoň papierovo pritom nejde o kancelársky projektor, ktorému výrobca dal lesklú nálepku 4K. Novinka je od základov stavaná pre domáce sledovanie videa v ultra HD rozlíšení, jeho oficiálny názov je CineHome W1700.

DLP projektor má natívne, teda ozajstné rozlíšenie 4K s 8,3 miliónmi samostatných pixelov. Nechýba podpora HDR. Konkrétne parametre sú jas 2 200 ANSI lumenov a kontrast 10 000:1.

Zdrojom svetla je síce lampa, nie laser, ale skorej výmeny sa netreba obávať. Výrobca garantuje minimálnu životnosť štyritisíc hodín, v režime SmartEco dvojnásobok a pri aktivovaní LampSave dokonca až 15-tisíc hodín.

Prvý za cenu televízora. BenQ W1700 je game-changer medzi 4K projektormi

Zdroj: BenQ

Objektív zvláda 1,2-násobné optické priblíženie, dokáže premietať uhlopriečku vo veľkosti od 60 do 200 palcov. Výrobca pridal aj pár svojich technológií na zlepšenie farieb, ostrosti okrajových pixelov a funkciu priameho napojenia prehrávačov vo forme „HDMI kľúča“ ako napríklad Google Chrome.

Miesto sa našlo aj pre 5W reproduktor. Dôležité sú údaje o spotrebe, ktorá je typicky 330 W, a o hlučnosti aktívneho vetrania, ktorá sa má pohybovať medzi 29 a 33 dB.

Nie sú to tie najluxusnejšie parametre, ale ešte nedávno by patrili v segmente medzi prémiové. Čo je neodškriepiteľné je veľmi lákavá cena 1 559 eur, ktorá po prvýkrát v histórii stavia 4K projektor na úroveň 4K televízorov. Samozrejme, je nutné pamätať na pár technických rozdielov.

Prvý za cenu televízora. BenQ W1700 je game-changer medzi 4K projektormi

Zdroj: BenQ

Ku projektoru sa musí pripočítať cena za projekčné plátno. To je od 150 eur za 120-palcovú plochu. A netreba zabúdať na zvuk. Vstavaný reproduktor je skôr záloha. Ale to platí aj o televízoroch.

Praktický rozdiel je, že televízor položíte skoro kamkoľvek. Na projektor a plátno treba dostatočne priestrannú miestnosť. Ak ale máte obývačku širokú aspoň štyri metre a kvalitné žalúzie alebo rolety na oknách, touto novinkou môžete mať doma neporovnateľne lepší filmový zážitok ako z televízora za rovnakú sumu.