Družica skCUBE je plodom viac než štvorročnej spolupráce SOSA so slovenskými univerzitami a firmami, povedal J. Kapuš, ktorý je vedúcim projektu. Satelit bol celý vyvinutý aj vyrobený na Slovensku a iba zo slovenských zdrojov, napísal denník Sme.

o vesmíre má družica zaznamenávať magnetické vlny, vykonávať merania a robiť fotografie. Satelit je vybavený počítačom, kamerou, senzormi a komunikačným systémom. V kozme vydrží dva až štyri roky a potom zhorí v atmosfére.

Družicu obiehajúcu vo výške okolo 500 kilometrov nad zemským povrchom zamýšľajú vedci nepretržite sledovať. SOSA už s podporou ministerstva školstva vytvorila sieť pozemných rádiostaníc, ktoré budú signály z skCUBE prijímať.

Prvá slovenská družica čoskoro poletí do vesmíru

Zdroj: skCUBE

Družica bola na začiatku len študentským projektom nadšencov a dobrovoľníkov, pripomenula predsedníčka SOSA Michaela Musilová. Teraz už hotový satelit má tvar kocky s rozmermi 10x10x10 centimetrov a váži jeden kilogram.

Pôvodne mala družicu na obežnú dráhu vlani v máji vyniesť z leteckej základne v Kalifornii súkromná americká spoločnosť SpaceX. Kvôli problémom s jej raketou Falcon 9 sa však štart niekoľkokrát odložil. SOSA sa preto nakoniec rozhodla využiť ponuku indickej vesmírnej agentúry ISRO.