Séria Note sa postarala o rozšírenie takzvaných fabletov, čo sú smartfóny s viac ako päťpalcovou obrazovkou. Pred pár rokmi to bol pre takmer všetkých nemysliteľne obrovský displej, dnes má rovnakú uhlopriečku už aj Xperia XZ2 Compact. Naopak, Note ako jediný smartfón široko-ďaleko používa vstavané digitálne pero (napriek už legendárnemu posmievaniu Steva Jobsa, že prsty sú na ovládanie najlepšie).

Pred pol druha rokom zažil Samsung veľké fiasko, keď musel stiahnuť z obehu model Galaxy Note 7, pretože batérie v niektorých zariadeniach nezvládli tlak okolia a explodovali. Preto boli očakávania na jeho nástupcu o to vyššie. Note 8 už batériový ani podobný incident nezaznamenal. A je doteraz pracovnou vlajkovou loďou popri „mainstreamovému“ lídrovi, teda Galaxy S9/S9+.

Osmičkový Note používame s krátkymi prestávkami už pol roka, čo je solídny čas na sumarizáciu skúseností, ktoré bežná recenzia nepokryje. Na niektoré drobnosti skrátka prídete až po pár mesiacoch spolužitia.

Pol roka po: Čo priniesol život s Galaxy Note 8

Galaxy Note 8 s krytom z alcantary Zdroj: Marián Biel

Kryty pomôžu

Note 8, podobne ako veľa ďalších high-end noviniek, je klzká a priam si pýta nejaký kryt. Osvedčil sa nám kryt s povrchom z alcantary od Samsungu. Je síce pomerne drahý, 30 – 40 eur, ale jeho povrch je úžasný na dotyk aj na pohľad.

Nemilé prekvapenie bolo, že s týmto obalom nefunguje spoľahlivo bezdrôtové nabíjanie. Stačí o milimeter iný uhol a už sa mobil nenabíja. Fakt je, že sme nepoužívali originálnu bezdrôtovú nabíjačku od Samsungu, ale model od tretej strany.  

Pol roka po: Čo priniesol život s Galaxy Note 8

Matná fólia na Galaxy Note 8 Zdroj: Marián Biel

Pri takom drahom mobile ako Note 8 treba pre istotu chrániť aj displej. Dobré skúsenosti máme s matnými fóliami značky Klearlook. Smartfónu dodali nevšedný vzhľad, znížilo sa riziko poškriabania od kľúčov vo vrecku a tiež sa znížili odlesky. Ale hlavne sme sa zbavili neustáleho utierania odtlačkov.

Povrch smartfónu tak po pol roku nejaví takmer žiadne známky používania. Dokonca ani oblasť pri USB-C konektore nie je poškriabaná. Trochu prachu sa nazbiera v tenkom rámiku čítačky odtlačkov prstov a, samozrejme, aj v nijako nekrytom jack konektore.

Po strhnutí fólie by aj displej mal byť ako nový. Kryt pomáha aj schovať objektívy fotoaparátu. Po šiestich mesiacoch ani táto časť nie je poškriabaná.

Pol roka po: Čo priniesol život s Galaxy Note 8

Najväčší s najmenším - Note 8 vs. iPhone SE Zdroj: Marián Biel

Nezaznamenali sme žiaden problém ani s digitálnym perom S-Pen. Hoci sme ho nepoužívali denne, vysúvací mechanizmus funguje stále spoľahlivo. Ani pár pádov na koberec z výšky stola mobilu neublížil, žiadne anomálie objektívov alebo škrípanie v reproduktoroch. Po konštrukčnej stránke je teda Galaxy Note 8 perfektný.

Plynulý aj po pol roku

Obavy najčastejšie vyvoláva veľkosť tohto smartfónu: 6,3 palca je už riadna plocha. Ale s pomerom strán okolo 2:1 je takmer rovnako úzky ako jeho menší predchodcovia. Len je vyšší.

Chce to zvyk. Pred osmičkovým Notom sme dlhodobo používali iPhone 7 Plus, ktorý má 5,5-palcovú uhlopriečku, je o štyri milimetre kratší a tri milimetre širší. Note sa aj s krytom z alcantary vošiel do štandardného držiaka v aute a na selfie tyčku.

Oproti Galaxy S9+ má zasa osmička ostrejšie hrany a s takmer rovnako veľkým displejom je celkovo rozmernejšia. S držaním a nosením po vreckách je to hop alebo trop. Ak si do týždňa nezvyknete, tak je pre vás jednoducho priveľký.

Donedávna to dávalo zmysel. Je to jediný mobil na trhu so vstavaným stylusom a tam sa veľká plocha hodí. Pre ovládanie prstami máme menší Galaxy S. Lenže ten už vo verzii S9+ svojho bratranca Note v rozmeroch dohnal a tak sa rozdiel medzi týmito triedami stiera.

Pol roka po: Čo priniesol život s Galaxy Note 8

Zdroj: Samsung

Mnohí nadávali na umiestnenie čítačky odtlačkov. Je pravda, že dať ju vedľa objektívov bolo zvláštne rozhodnutie. Nám trvalo najviac dva týždne, aby sme sa naučili presne ju nahmatať. Dosť v tom pomáha kryt, ktorý vďaka výrezu pre objektívy a čítačku ľahšie naviguje prst na správne miesto.

S výbavou nebude mať problém ani najnáročnejší používateľ. Aj po pol roku je Exynos 8895 a 6 GB operačnej pamäte trhač asfaltu. A nebojíme sa, že by sa pri nejakej aplikácii príliš zapotil ani o rok.

Dobré skúsenosti sme mali aj s plynulosťou a rýchlosťou systému. Je to ťažko merateľný parameter. Naposledy sme dlhšie používali Huawei P20 Pro a hoci je to skvelý smartfón, bolo cítiť, že po softvérovej stránke je Note 8 vyzretejší. A pred pár týždňami konečne dorazila aktualizácia na Android 8.0 Oreo, s ktorou sa mobil zdá ešte plynulejší.

Nadstavba Samsung Experience je tiež fajn, s praktickými drobnosťami. Napríklad veľmi dobre funguje vyhľadávanie v nastaveniach. Tých Note 8 ponúka požehnane. Človek si nemusí vždy zapamätať, kde konkrétne sa napríklad aktivuje možnosť prihlásenia do aplikácie ako WhatsApp dvoma samostatnými kontami.

Škoda, že Samsung nepridal možnosť čierneho pozadia vo svojom prostredí. Pri Amoled obrazovke je to viac ako praktické.