Útoky, ktoré otriasli celým svetom, sa odohrali 11. septembra 2001 v ranných hodinách. Štyri komerčné lietadlá uniesli teroristi z organizácie al-Káida, pričom dve z nich nasmerovali na dvojicu mrakodrapov Svetového obchodného centra (World Trade Center) v New Yorku, známych aj ako „dvojičky“.

Obe 400 metrov vysoké veže sa po nárazoch o viac ako hodinu zrútili. Ich pád zničil ďalších 50 budov v južnej časti Manhattanu. Tretie lietadlo narazilo do Pentagonu, budovy ministerstva obrany, a posledné padlo v neobývanej časti Pensylvánie. Pri útokoch zomrelo viac ako 2 700 ľudí, vrátane únoscov.

Svet sa po útokoch zmenil. Z pochopiteľných dôvodov sa však najväčšie zmeny udiali v oblasti cestovania, najmä zabezpečenia letísk a lietadiel. Cestovanie leteckou dopravou už nikdy neostalo také ako predtým.

Bezpečnostné opatrenia na letisku
Zdroj: Michael Probst/TASR
Bezpečnostné opatrenia na letisku

Niektorým únoscom z 11. septembra sa podarilo na palubu lietadiel nastúpiť bez riadnej identifikácie. Po útokoch boli všetci cestujúci nad 18 rokov povinní preukázať sa platným ID, aby sa personál ubezpečil, že údaje sa zhodujú s údajmi na ich palubnom lístku.

Pred útokmi mala federálna vláda USA len malý zoznam osôb, ktoré boli považované za rizikové. V súčasnosti sú zoznamy oveľa rozsiahlejšie, pričom obsahujú podrobné informácie o osobách, ktoré majú prísny zákaz vstúpiť na palubu komerčných lietadiel.