Prechod na mobilné siete piatej generácie (5G) bude tento rok patriť medzi hlavné technologické témy. Na využívanie 5G siete je potrebné vlastniť smartfón, ktorý je vybavený 5G čipom. V súčasnosti sa ich na Slovensku nachádza stále veľmi málo a aj z tohto dôvodu operátori spúšťajú 5G sieť len v rámci určitých oblastí.

S nárastom počtu 5G smartfónov sa bude sieť postupne rozširopvať aj do ďalších kútov Slovenska. 5G siete v porovnaní so 4G umožňujú podstatne väčšie prenosové rýchlosti, stabilnejší príjem a výrazne nižšiu latenciu – teda oneskorenie – čo ocenia najmä hráči hier.

Štandard vo vývoji

Výhody 5G siete sa však budú líšiť predovšetkým od použitej technológie, ktorá sa naprieč jednotlivými operátormi môže výrazne líšiť. Mobilné siete piatej generácie si svoje miesto nájdu napríklad v inteligentných mestách, kde umožnia vysokú hustotu spojení na štvorcový kilometer. Nové riešenia tak budú môcť obyvateľom zjednodušiť život a pohyb v danom meste. Zástupcovia miest budú môcť vďaka 5G sieťam efektívnejšie vyhodnocovať rôzne dáta, čo im umožní tieto riešenia rýchlejšie implementovať do reálnej prevádzky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa