Po pandemickom prudkom náraste online nakupovania prišla korekcia a trh ochladol. V živej pamäti zostávajú problémy s dodávateľskými reťazcami a nedostupnosťou niektorých produktov. Tento rok sa však rovnaký scenár opakovať nebude. Čipov je dosť a dostupnosť produktov bude výrazne lepšia než v predchádzajúcich sezónach, informuje JP Morgan.

Výnimkou môžu byť napríklad lacnejšie čipy pre automobilový priemysel, ktorý bude s nedostatkom čipov, ale aj vybraných materiálov bojovať o niečo dlhšie.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Šafránu je viac ako herných konzol. Čipová kríza sa ešte nekončí, ceny elektroniky môžu rásť

Drahšie čipy v roku 2023

Obchodníci sú dnes veľmi dobre zásobení a pripravení na najdôležitejšiu sezónu celého roka. „Z globálneho pohľadu je aktuálne aj v súvislosti s celosvetovým ochladením dopytu na trhu s IT a elektronikou dostatok čipov. Určite by som však neočakával znižovanie cien. Posilňovanie dolára v tomto roku naopak pôsobí na rast cien v segmente informačných technológií a spotrebnej elektroniky,“ vysvetľuje Ondřej Hnát, obchodný riaditeľ spoločnosti Alza.

Očakáva sa, že ceny elektroniky môžu vytiahnuť nahor aj zvýšené ceny za materiály, ktoré sú potrebné na výrobu čipov. K tejto téme sa už dávnejšie stihol vyjadriť najväčší výrobca čipov na svete, taiwanská spoločnosť TSMC, ktorá uviedla, že náklady na výrobu čipov budú vyššie najmä v budúcom roku. K TSMC sa pridali aj ďalší výrobcovia ako Qualcomm či Intel.

Nezdražie všetko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa