Tohtoročné novinky už stihol predstaviť Samsung, ale aj Huawei. V apríli sa na trh dostal dlho očakávaný iPhone SE novej generácie, ktorý disponuje veľkým výkonom a na pomery spoločnosti Apple relatívne nízkou cenou. Teraz sa však pozornosť sústreďuje na október, kedy by mal byť predstavený najnovší iPhone 12.

Čoraz častejšie sa začínajú objavovať dohady o tom, ako by mohli nové vlajkové lode vyzerať a čo všetko by mali zákazníkovi ponúknuť. Dostupné informácie hovoria o tom, že nový iPhone 12 by mal prejsť najvýraznejšou zmenou dizajnu od iPhonu X. Okrem toho budú pravdepodobne dostupné až štyri verzie, pričom odlišovať sa od seba budú predovšetkým veľkosťou displeja a pamäte či cenou.

Predstavenie už v polovici októbra

Podľa najnovších informácií by sa malo predstavenie nových iPhonov uskutočniť 13. októbra 2020. Predstavené však pravdepodobne budú len základné menšie modely s uhlopriečkami 5,4 a 6,1-palcov. Väčšie a vybavenejšie Pro zariadenia budú z rôznych dôvodov predstavené pravdepodobne v priebehu novembra 2020. 

Ďalšie informácie naznačujú, že nové iPhony prídu s vylepšeným dizajnom, ktorého hlavnou súčasťou bude rám z nehrdzavejúcej ocele. Predná a zadná časť zariadenia má byť vyrobená z tvrdeného skla. Nové iPhony by tak mali svojim dizajnom z väčšej časti pripomínať iPhone 4 a iPad Pro. Okrem toho budú k dispozícii aj ďalšie zmeny ako napríklad slot na SIM kartu presunutý na ľavú stranu, silnejšia anténa pre potreby 5G, či o niečo väčšie objektívy fotoaparátov.

Apple predstavil na konferencii WWDC hneď niekoľko noviniek, ktoré sa týkajú hlavne softvéru
Neprehliadnite

Nový iOS 14 od Applu je na svete. Poteší množstvo noviniek a nezabudlo sa ani na hodinky

 Nové správy sa objavili aj v súvislosti s hlasovým asistentom Siri. Netýka sa však len nových iPhonov, ale rovno všetkých zariadení. Hlasoví asistenti sú čoraz obľúbenejší, no využívať ich môžu len používatelia, ktorí ovládajú anglický, prípadne jeden z ďalších najpoužívanejších jazykov sveta. Nové pracovné ponuky spoločnosti Apple odhalili, že sa pravdepodobne už čoskoro dočkáme nových jazykových mutácií. 

Nové pracovné ponuky sa okrem iného týkajú aj analytikov pre hlasového asistenta Siri a prekladateľov. Jednou z hlavných požiadaviek je okrem ovládania angličtiny aj znalosť slovenského, českého, ukrajinského, maďarského, poľského či rumunského jazyka. Predpokladá sa, že okrem hlasového asistenta sa nové jazykové mutácie použijú aj do nového Apple prekladača. 

Apple plánuje nové iPhony predstaviť pravdepodobne už 13. októbra 2020
Zdroj: Apple
Apple plánuje nové iPhony predstaviť pravdepodobne už 13. októbra 2020

 

Začiatkom septembra sa objavili informácie, že spoločnosť Apple počíta s najväčším záujmom o iPhony vo verzii 5G. Apple zároveň očakáva, že by sa ich mohlo predať až viac ako 75 miliónov kusov, čomu nasvedčujú aj objednávky u svojich dodávateľov. Nové iPhony s číselným označením "12" majú priniesť hneď niekoľko vylepšení oproti predchádzajúcemu modelu, takže očakávania sú na mieste. 

Nové informácie sa objavili aj v súvislosti s farebnými prevedeniami. Okrem klasických farieb, na ktoré sú zákazníci zvyknutí by sme sa mali dočkať aj novej tmavomodrej farby "Dark blue". Hovorí sa, že nová farba by mala nahradiť zelenú, ktorá prišla spolu s iPhonom 11. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že Apple má v zálohe aj ďalšie nové farby ako napríklad oranžová či fialová. 

Bez nabíjačky a slúchadiel? 

Už v polovici augusta sa hlasno hovorilo o tom, že balenie nového iPhonu 12 so 6,7-palcovým displejom obsahovať nabíjací adaptér. Zákazníci si ho preto budú musieť kúpiť samostatne. Apple navýšil nabíjací výkon adaptéra z pôvodných 18 W na 20 W, čo je však zanedbateľné číslo, ktoré by nemalo priniesť výraznú zmenu. To, či budú nabíjačky chýbať aj pri ďalších modeloch zatiaľ známe nie je. 

Zdá sa, že absencia nabíjacích adaptérov je už takmer hotovou vecou, no najnovšie sa ukázalo, že okrem adaptéra by sa v krabici nemuseli nachádzať ani slúchadlá, čo pochopiteľne rozhnevalo veľkú časť fanúšikov značky.

Vylepšení sa dočká aj zadný fotoaparát, ktorý by mal obsahovať LiDAR skener
Zdroj: EverythingApplePro
Vylepšení sa dočká aj zadný fotoaparát, ktorý by mal obsahovať LiDAR skener

 

Na druhej strane Apple pripravuje pre majiteľov nových iPhonov darček v podobe predplatného služby Apple One, ktorá obsahuje napríklad Apple Music, Apple TV+ a ďalšie. Podrobnejšie informácie zatiaľ známe nie sú, no hovorí sa o tom, že tento spôsob by mohol byť akousi náplásťou za absenciu už spomínaného adaptéra a slúchadiel. 

Displeje s technológiou OLED dodajú firmy Samsung, BOE a LG. Vybavenejšie modely by mali disponovať aj technológiou XDR (Extreme Dynamic Range), ktorá sa postará o lepší jas, kontrast a krajšie farby. Podľa niektorých špekulácií by mali „Pro“ modely dostať aj 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, ktorú už poznáme napríklad aj zo smartfónov značky Samsung, naznačuje známy leaker EverythingApplePro na sociálnej sieti Twitter. 

Za 5G si priplatíme

O výkon smartfónov sa postará čip Apple A14, pričom disponovať budú aj 5G technológiou. Pamäť RAM by sa mala pohybovať medzi 4 GB a 6 GB a podľa všetkého sa budú nové smartfóny opäť nabíjať prostredníctvom konektora Lightning. Apple sa tak stále vyhýba prechodu na USB-C, ktorý predstavuje v súčasných zariadeniach iných značiek zaužívaný štandard.

Zmenou prejde aj fotoaparát, pričom chýbať nebude ani skener LiDAR (Light Detection and Ranging), ktorý dokáže meraním určiť, ako dlho trvá svetlu vrátiť sa od snímaného objektu. Výsledkom použitia skenera by mali byť kvalitnejšie fotografie, nakoľko LiDAR by mal celkom presne zachytiť hĺbku, ale aj výšku snímaných objektov v reálnom pomere.

iPhone SE2
Neprehliadnite

Najnovší „starý“ iPhone je výborný strategický krok

Nižšie verzie budú obsahovať dva objektívy, tie vyššie dostanú tri spolu s už spomínaným skenerom. Vybavenejšie modely budú disponovať kvalitnejším teleobjektívom s 3-násobným optickým zoomom a novou stabilizáciou, ktorá umožní stabilizovať obraz aj z ultraširokouhlého objektívu.

Výraznejším zlepšením by malo prejsť aj nahrávanie videí. Podľa informácií by mal najnovší iPhone 12 dokázať nahrávať videá v 4K kvalite pri 120 alebo až 240 snímkach za sekundu. Túto možnosť by však mali dostať len vybavenejšie modely.

Apple sa tiež snaží o zníženie ceny niektorých súčiastok, čo by malo mať vplyv aj na výslednú cenu zariadení. Konkrétne ide o batérie, ktoré by vďaka novej architektúre mali stáť až o 50 percent menej oproti batériám v súčasných iPhonoch. Okrem toho má Apple v pláne cenu batérií znížiť aj v budúcom roku a to až o 40 percent, informuje portál MacRumors. 

Jedným z dôvodov, prečo sa Apple snaží znížiť cenu batérií môže byť aj ten, že vďaka podpore 5G sa očakávajú zvýšené náklady na výrobu iPhonov až o 135 dolárov.

Čo sa cien týka, tak cena najmenšieho iPhonu by sa mala pohybovať na úrovni 649 dolárov a väčší 6,1-palcový iPhone 12 Max by mal stáť 749 dolárov. iPhone 12 Pro so 6,1-palcovým displejom by mal stáť 999 dolárov a najväčší 6-7-palcový iPhone 12 Pro Max sa dostane na 1 099 dolárov. Ako sme už zvyknutí, s väčšou kapacitou batérie porastie aj cena. To isté platí aj o 5G verziách, ktoré by mali byť oproti 4G verziám drahšie o 100 dolárov.