Každý čakal, že nové iPhony sa predstavia v tradičnom septembrovom termíne. Apple však musel z viacerých dôvodov – medzi ktorými bola aj súčasná situácia s novým koronavírusom – presunúť prezentáciu o mesiac neskôr. Na utorňajšej online konferencii výrobca predstavil hneď štyri nové iPhony spolu s novým príslušenstvom a domácim inteligentným reproduktorom HomePod Mini.

Prekvapením je, že akcie spoločnosti Apple sa v utorok prepadli aj napriek avizovanému predstaveniu nových iPhonov. Akcie boli pod tlakom už v utorok ráno pred samotným eventom. Najskôr klesli o 2,5 percenta na 121,27 dolárov a o chvíľu sa znížili až na 119,65 dolárov, čo činí prepad o takmer 3 percentá. Celkový predaj smartfónov podľa výskumnej firmy IDC medziročne poklesol o 16 percent, no očakáva sa, že práve rast 5G by mohol byť katalyzátorom oživenia stagnujúceho trhu.

Dizajn v znamení nového iPadu a iPhonu 5

Ako sa očakávalo, nové iPhony dostali nový dizajn, ktorý kopíruje niektoré prvky z aktuálnej generácie iPadov. Okrem toho pripomína staršie modely štvrtej a piatej generácie. Predná aj zadná strana smartfónov je pokrytá sklom, boky pokrýva hliníkový rám a displej siaha až k okrajom. Displej je navyše obohatený o technológiu Ceramic Shield, ktorá by mala byť až štyrikrát odolnejšia ako predchádzajúce riešenie.

Apple predstavil na konferencii WWDC hneď niekoľko noviniek, ktoré sa týkajú hlavne softvéru
Neprehliadnite

Nový iOS 14 od Applu je na svete. Poteší množstvo noviniek a nezabudlo sa ani na hodinky

Potvrdili sa aj špekulácie ohľadne nabíjacích adaptérov a slúchadiel. Apple z dôvodu vysokej záťaže na životné prostredie nebude dodávať spolu so smartfónmi nabíjačky ani slúchadlá. Tie si bude možné zakúpiť samostatne, pričom nabíjací 20 W adaptér stojí 25 eur. V škatuli tak okrem dokumentácie bude dostupný len dátový kábel prepájajúci Lightning a USB-C.

Dizajn nových iPhonov sa inšpiroval novým iPadom a iPhonom 5
Zdroj: Apple
Dizajn nových iPhonov sa inšpiroval novým iPadom a iPhonom 5

Všetky iPhony disponujú OLED HDR displejmi s funkciou True Tone, ktorá má zabezpečiť výrazne krajšie farby. Okrem toho je k dispozícii vyššia svietivosť, ktorá zabezpečí lepšie zobrazovanie na priamom slnku. Novinkou je aj úplne nový čipset A14 Bionic, ktorý má 6-jadrový procesor, 16-jadrový čip pre strojové učenie a 4-jadrovú grafickú kartu. Zaujímavosťou je, že A14 Bionic je vôbec prvým čipom pre smartfóny, ktorý sa vyrába 5nm technológiou. Všetky iPhony navyše podporujú 5G siete, pričom dokážu inteligentne prepínať medzi 5G a LTE, čo bude mať za následok výrazne lepšiu výdrž batérie.

Rozdiely v materiáloch a fotoaparátoch

Klasický iPhone 12 má 6,1-palcový displej, Mini verzia prichádza s 5,4-palcovým displejom, pričom má byť kompaktnejší ako predchádzajúce iPhony s uhlopriečkou 4,7-palca. Na zadnej strane sa nachádza jeden klasický a jeden širokouhlý objektív, pričom fotografie by mali po novom čerpať zo softvérových vylepšení, vďaka čomu budú kvalitnejšie. Vylepšenia sa dočkal aj nočný mód, ktorý bude k dispozícii aj v prednej kamere. Oba smartfóny bude možné zakúpiť v pamäťových verziách 64 GB, 128 GB a 256 GB. Dostupné budú v čiernej, ružovej, červenej, limetkovej a modrej farbe.

Ďalšia dvojica smartfónov nesie označenie Pro a líši sa najmä kvalitou materiálov a lepšími fotoaparátmi. Základný Pro model má 6,1-palcový displej a väčší Pro Max má až 6,7-palcový displej. Oba smartfóny sú tiež vodeodolné podľa normy IP68, čo znamená, že môžu byť ponorené na pol hodinu v hĺbke šesť metrov. Pro verzia má oproti tej klasickej o jeden objektív naviac.

Nájdeme tam klasický, širokouhlý a teleskopický objektív s dvojnásobným zoomom alebo s 2,5-násobným zoomom vo verzii Pro Max. Všetky objektívy disponujú 12 Mpx rozlíšením. Oba iPhony v Pro verzii navyše disponujú aj takzvaným Lidar senzorom, ktorý slúži na zlepšovanie ostrosti pri horších svetelných podmienkach.

K dispozícii bude tiež nový formát Apple ProRaw, ktorý bude zaujímavý hlavne pre profesionálov. Softvérové vylepšenia sa do nepretavia do výslednej fotografie, no uložia sa spolu s originálnou fotografiou a tú bude možné ďalej upravovať. K dispozícii bude koncom tohto roka.

Apple Watch
Neprehliadnite

Lepší než švajčiarske hodinky. Apple Watch pokoril tradičný hodinársky priemysel

Čo sa videa týka, Pro verzie dokážu nahrávať vo formáte Dolby Vision HDR, pričom videá bude možné následne aj upravovať. V tomto smere má ísť o vôbec prvé zariadenia na svete, ktoré niečo také dokážu. Pri verziách Pro chýba 64 GB variant. K dispozícii sú 128 GB, 256 GB a 512 GB, pričom dostupné budú v striebornej, grafitovej, modrej a zlatej farbe.

Pro verzie nových iPhonov sú vyrobené z prémiových materiálov. K dispozícii však budú aj prémiové farebné varianty
Zdroj: Apple
Pro verzie nových iPhonov sú vyrobené z prémiových materiálov. K dispozícii však budú aj prémiové farebné varianty

Väčšina fanúšikov značky Apple sa tiež poteší návratu technológie MagSafe. Zadná strana nových iPhonov obsahuje magnet, na ktorý je možné pripnúť bezdrôtový nabíjací konektor MagSafe. Magnet sa stará o to, aby sa pri nabíjaní zariadenia neposúvalo.

Apple myslí naozaj na všetko, čo je možné speňažiť a pre ďalšie využitie magnetu bude ponúkať magnetickú peňaženku a dvojitú bezdrôtovú nabíjačku na iPhone a smart hodinky Apple Watch. Okrem toho Apple očakáva, že MagSafe si osvoja aj výrobcovia tretích strán, ktorý budú vyrábať ďalšie príslušenstvo.

Vďaka technológii MagSafe bude k dispozícii množstvo nových obalov či magnetická peňaženka
Zdroj: Apple
Vďaka technológii MagSafe bude k dispozícii množstvo nových obalov či magnetická peňaženka

Za pamäť si priplatíme

Na českej verzii webu Apple uvádza, že na iPhone 12 a 12 Pro začnú predobjednávky od 16. októbra a predaj sa spustí 23. októbra. Menší iPhone 12 Mini a najväčší iPhone 12 Pro Max bude možné predobjednať od 6. novembra a v predaji bude od 13. novembra. Je možné očakávať, že rovnaký scenár bude aj v prípade Slovenska. Dostupnosť u mobilných operátorov zatiaľ známa nie je.

Klasický iPhone 12 bude stáť v 64 GB verzii 899 eur, 128 GB verzia vyjde na 949 eur a 256 GB verzia 1 069 eur. Verzia Mini bude v porovnaní s tou klasickou pri každej pamäťovej verzii o sto eur lacnejšia. Vybavenejší iPhone 12 Pro bude stáť pri najmenšej 128 GB verzii 1 149 eur, 256 GB verzia vyjde na 1 269 eur a najvyššia 512 GB bude stáť 1 499 eur. Najväčší iPhone 12 Pro Max bude stáť pri každej pamäťovej verzii o sto eur viac v porovnaní s iPhone 12 Pro.

Inteligentný reproduktor HomePod Mini taktiež prešiel viacerými zmenami. Ponúka hlavne vylepšenú komunikáciu so smartfónom, lepší zvuk a kompaktnejšie rozmery. Poháňa ho nový S5 čip a umožňuje integráciu s internetovými rádiami a vylepšeného hlasového asistenta Siri, ktorý by mal dokázať rozpoznať hlas všetkých členov rodiny. Vylepšením prešla aj aplikácia Home, ktorá pomocou funkcie Intercom zjednoduší komunikáciu napríklad s iPadom, AirPods či Apple CarPlay. K dispozícii bude od 16. októbra za cenu 99 dolárov.