Nešťastie v Nitre rozdúchalo vášne a verejnosť sa rozdelila na dva tábory. Jeden obviňuje a zatracuje otca dievčatka. Druhý tvrdí, že sa to môže prihodiť každému. Potvrdzujú to aj štatistiky. Len v USA zomrelo od roku 1998 až 647 detí zabudnutých v autách.

Ani jeden z názorových frontov ale neponúka riešenie, ako eliminovať tieto tragédie v budúcnosti. Hovorí to na svojom blogu aj Igor Strečko, spoluzakladateľ webhostingovej spoločnosti Webglobe. A zároveň vyzýva slovenských inovátorov a start-upistov, aby prišli s „technicky realizovateľným a ekonomicky zmysluplným návrhom riešenia tohto problému“. Ponúka im seed investíciu a tiež pracovné priestory či technologickú a marketingovú pomoc.

V skutočnosti sa už tejto problematike venovali viaceré firmy alebo aj stredoškolskí študenti. General Motors začal už v roku 2001 koketovať so špeciálnym radarom, ktorý detegoval dýchajúcu osobu v zatvorenom aute a v prípade potreby spustil alarm na upútanie pozornosti okoloidúcich. Nikdy ale nebol dostatočne spoľahlivý natoľko, aby prešiel normami a bol zavedený ako výbava automobilov. Prešli radšej na edukovanie rodičov, aby si dávali pozor.

Ford zas v spolupráci s Intelom vyvíja webkameru, ktorá rozozná majiteľa auta. Primárne slúži ako bezpečnostný prvok, sekundárne ale umožňuje cez smartfón nazrieť do zaparkovaného auta.

Na trhu už ale je niekoľko reálne predávaných produktov, ktorú sa sústreďujú na tento problém. Jedným z nich je True Fit iAlert od výrobcu autosedačiek The First Years. Na prvý pohľad klasická sedačka má senzor teploty a odopnutia bezpečnostných pásov. Tieto údaje sú potom zobrazované na displeji smartfónu. A, samozrejme, upozornia, ak sa mobil vzdiali od sedačky. Skúsenosti majiteľov ale boli rozporuplné a senzory nefungovali v úplne každom prípade. V záležitostiach týkajúcich sa detských životov je aj 99-percentná úspešnosť málo. Výroba tejto sedačky sa tak skončila.

Nezabudnúť na dieťa v aute pomáha viacero technológií. Žiadna zatiaľ neprerazila

Zdroj: The First Years

Firma Baby Alert má v ponuke SoftNClip, bezpečnostný systém pre detské sedačky. V podstate ide o senzor priblíženia, ktorý má formu klipsne bezpečnostného pásu detskej sedačky. Vždy, keď sa zapne, spáruje sa s malou kľúčenkou. Ak zistí, že sa vzdialila od sedačky na viac ako 5 metrov a na viac ako 6 minút, spustí sa alarm. Baby Alert má aj verziu, ktorá prítomnosť dieťaťa deteguje tlakovou podložkou v detskej sedačke. Problémom je, že značná časť detských úmrtí nastala v prípadoch, keď dieťa nebolo pripútané v sedačke. Navyše sa kľúčenka s alarmom dá tiež zabudnúť. 80-dolárová drobnosť ale isto neublíži.

Nezabudnúť na dieťa v aute pomáha viacero technológií. Žiadna zatiaľ neprerazila

Zdroj: Baby Alert

Prípadne sa dá kúpiť viacero druhov nositeľnej techniky, napríklad jednoduchých náramkov s GPS vysielačom. Cez spriaznenú aplikáciu tak polohu zabudnutého dieťaťa môžu sledovať všetci používatelia s prístupovými právami. Skúšajú sa aj rôzne systémy, ktoré detegujú hladinu oxidu uhličitého alebo rôzne pohybové senzory. Tie by potom fungovali aj pri deťoch, ktoré sa nechtiac v aute vymknú. Alebo aj v prípade zabudnutých zvieracích miláčikov.

Mnoho riešení pre zábudlivých rodičov sa začali objavovať aj na crowdfundingových portáloch. S väčším aj menším úspechom. Detská sedačka Aneiros pred približne rokom na IndeiGoGo nezaujala nikoho, hoci tvorcovia sľubovali funkciu prepojenia s alarmom auta a klimatizáciou, ktorá by sa vedela spustiť sama v prípade zistenia človeka v aute.

Viac úspechu sa dočkala len 17-ročná americká študentka Allisa Chavez. Vlani sa jej podarilo cez crowdfunding vyzbierať 20-tisíc dolárov na jej projekt Hot Seat. Látková podložka sa dá použiť pri akejkoľvek sedačke a je bezdrôtovo prepojená na kľúčenku a smartfón. Ak sa rodič vzdiali od podložky na viac ako 12 metrov, spustí sa alarm a zobrazí upozornenie na telefóne.

Takmer rovnako funguje aj kickstarterovský projekt Starfish. Iní to skúšajú s aplikáciami, ako napríklad Remember the Kids, ktorej algoritmus sleduje správanie šoféra a ak auto zastaví na viac ako 3 minúty, príde mu správa s otázkou „Nezabudol si na deti?“.

Všetko to sú ale elektronické riešenia a teda vždy tam bude riziko nejakého problému. Nikto sa asi nebude spoliehať pri otázke zdravia a života jeho dieťaťa na dostatočne nabitú batériu. Spoľahlivejšie by tak mohli byť mechanické pomôcky. A niekedy veľmi jednoduché. Ako vlani urobil piatak na základnej škole Andrew Pelham. Jeho E-Z Baby Saver je jednouchý gumený pás, ktorý sa upevňuje na vnútornú kľučku dverí a sedadlo šoféra. Pri vystupovaní sa tak nedá vyhnúť kontrole, či v aute nezostalo dieťa alebo napríklad starší človek.

Bezpečný, spoľahlivý a autoritami v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a výroby automobilov odobrený systém kontroly „zabudnutých detí“ ale stále nejestvuje. A tak sa čaká na vynálezcu, ktorého nápad zachráni detské životy.