Vedeckému tímu Deutsche Telekomu sa podarilo prekonať rekord v rýchlosti posielania dát cez optické vlákno. Signál prešiel vzdialenosť 734 kilometrov z Berlína do Hanovera a späť rýchlosťou 512 gigabitov za sekundu. Doterajší rekord v kombinovanej rýchlosti downloadu a uploadu cez optiku bol 186 Gbit/s.

Rekordná rýchlosť v prepočte predstavuje prenos 64 GB dát, čo je obsah deviatich DVD alebo 77 hudobných CD, za jedinú sekundu. Na projekte OSIRIS (Optically Supported IP Router Interfaces) sa ako technologický partner podieľal Alcatel-Lucent.

Dosiahnutá rýchlosť je v reálnych - nie laboratórnych - podmienkach o niečo nižšia: 400 Gbit/s. Aj tak je to obrovské množstvo dát. Navyše išlo o prenos cez jeden kanál optického vlákna. Tie využívajú tucty prenosových kanálov. Nemecký Telekom využíva 48-kanálovú technológiu, takže celková priepustnosť dosahuje gigantických 24,6 terabitov za sekundu cez jediný „káblik“ hrubý ako ľudský vlas.

V dobe, kedy je dopyt po čoraz širšom dátovom toku stále väčší a full HD film či 12-megapixlové fotografie sa stali štandardom, je navyšovanie rýchlosti nutnosťou. Rekordných 512, respektíve 400 Gbit/s nebude, samozrejme, koncová rýchlosť v domácnosti. Dostupné sieťové prvky ako napríklad routre podporujú maximálne 1 Gbit/s.

Takáto rýchlosť už je ku koncovým zákazníkom privádzaná v ojedinelých projektoch v USA, Ázii a Škandinávii. Štandardné prenosové rýchlosti optickej siete sú v koncových bodoch v priemere 20 až 60 Mbit/s. V neposlednom rade, dátový tok v gigabajtoch za sekundu nedokážu zapisovať ani pevné disky počítačov.

Telekom v tlačovej správe uvádza, že nové rýchlosti si nevyžadujú výmenu celej optickej infraštruktúry, upgradovať sa budú musieť len terminály. Dátum uvedenia novej technológie na nemeckom, prípadne európskom trhu do komerčnej prevádzky zatiaľ nebol stanovený.

Foto na titulke - Flickr.com