Internetová služba Starlink, za ktorou stojí firma SpaceX amerického podnikateľa Elona Muska je už dostupná aj na území Slovenska. Služba však nebude vhodná pre širokú masu zákazníkov, ale len pre veľmi úzku skupinu. Dôvody sú dva. Prvým je jeho využiteľnosť, respektíve pridaná hodnota a druhým veľmi vysoká cena.

Nie všetci ho využijú

Hlavným rozdielom medzi internetovou službou Starlink a bežným internetom od operátorov je umiestnenie družíc. Kým väčšina družíc pre satelitné služby sa nachádza vo výške niekoľkých tisícok kilometrov, Starlinky sú k Zemi oveľa bližšie, vo výške okolo 500 kilometrov. Hlavným cieľom služby Starlink je priniesť rýchly internet do všetkých kútov sveta. Má poskytovať stabilné a rýchle pripojenie s nízkou odozvou a bez rýchlostných či dátových obmedzení.

Internet Starlink je preto vhodný najmä pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v odľahlých lokalitách s drahým alebo veľmi pomalým pripojením. Príkladom môžu byť napríklad rôzne turistické destinácie, ktoré chcú svojim zákazníkom poskytnúť kvalitné pripojenie, no doteraz to možné nebolo.

Všetky výhody Starlinku budú môcť pravdepodobne využiť aj profesionálni hráči online hier či ťažiari kryptomien. Spoločnosť sa však chce zamerať aj na komerčnú sféru. Zaujímavé teda budú najmä firmy, ktoré sa pohybujú v priemysle, zdravotníctve, lodnej či leteckej doprave.

Cena je veľmi vysoká

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa