Je to prototyp podzemného tunela, ktorý je určený na prepravu áut vysokou rýchlosťou (240 kilometrov za hodinu) po celom meste. Predstavený betónový tunel s neónovým osvietením má dĺžku 1,6 kilometra a postavila ho Muskova spoločnosť Boring Company, vysvetľuje BBC.

Musk ukázal podzemný tunel na transport áut. Chce vyriešiť dopravné problémy

Zdroj: TASR / AP

Tunel má podľa E. Muska pomôcť vyriešiť dopravné problémy amerických veľkomiest, na začiatku v Los Angeles. „Žijem v Los Angeles 16 rokov a doprava prešla zo siedmej úrovne pekla do ôsmej,“ cituje ho portál Quartz.

Skúšobná jazda bola podľa zúčastnených pôsobivá, ale „trasľavá“. E. Musk zdôraznil, že tunel ešte čakajú úpravy, ktoré zaistia plynulú jazdu.

Hostia nastúpili do elektromobilu Tesly a išli nad zemou v Los Angeles k stanici O‘Leary Station. Tam vo vozidle zišli špeciálnym výťahom do prekvapivo úzkeho tunela, ktorý sa nachádza v hĺbke asi deväť metrov. Červené svetlo vystriedalo zelené, vodič prudko zrýchlil a spolujazdci sa cítili ako na diskotéke. Voz počas jazdy triasol, v dôsledku čoho bolo jednému z cestujúcich nevoľno.

Testovacia jazda bola výrazne pomalšia, než sa očakávalo. Zatiaľ išlo vozidlo rýchlosťou približne 64 kilometrov za hodinu.

E. Musk tiež oznámil, že sa vzdal pôvodného plánu umiestnenia áut na špeciálnu platformu. Namiesto toho navrhol postranné kolesá, ktoré pomôžu vozidlu počas jazdy v tuneli udržať stabilitu. Cena týchto kolies sa bude pohybovať okolo 200 až 300 dolárov pre celé auto.

Musk ukázal podzemný tunel na transport áut. Chce vyriešiť dopravné problémy

Zdroj: TASR / AP