Týka sa emotikonu, ktorý znázorňuje vztýčený prostredník. Mal by byť dostupný vo Windows 10, zatiaľ sa objavil vo vstavanom fonte vo verzii Technical Preview. Finálna verzia nového Windowsu sa očakáva na jeseň tohto roka.

Vulgárne gesto známe po celom svete je pritom súčasťou medzinárodného znakového štandardu Unicode 7.0 už takmer rok.

Zatiaľ však žiadny z vydavateľov operačných systémov, ani tých mobilných, nenašiel odvahu ho medzi emoji znaky pridať, pripomína technologický portál PCWorld.

Keďže ho zatiaľ podporuje iba Windows, pri písaní textu na zariadeniach bežiacich na platformách Android, iOS či OS X sa nezobrazí. Nadávať si gestom tak budú môcť len windowsáci.

Microsoft našiel odvahu vztýčiť prostredník

Vztýčený prostredník vo Windowse v rôznych farebných prevedeniach

Microsoft nezabudol ani na rasovú rovnosť a vztýčený prostredník bude možné odoslať v šiestich rôznych farebných prevedeniach. Predvolená farba bude šedá.

Do búrania rasových predsudkov cez emoji znaky sa pred časom pustili aj ďalšie technologické firmy. Apple i Google navrhovali ešte v minulom roku päť súborov smajlíkov v rôznych farbách pleti a zdá sa, že tie by sa mali objaviť v Unicode 8.0, ktorý by mal vyjsť v tomto roku. Apple už navrhovanú podporu zahrnul do testovacích verzií systémov OS X a iOS.