Mironet viní Microsoft, že pod zámienkou porušovanie autorských práv využil políciu ako nástroj konkurenčného boja. Uviedol to riaditeľ a zakladateľ Mironetu Robert Novotný.

Prípad sa ťahá od roku 1999, kedy dynamicky rastúci predajca výpočtovej techniky Mironet odmietol spolupracovať s Microsoftom a ponúkal počítače s alternatívnymi operačnými systémami na platforme Linux. O rok neskôr vtrhla do sídla spoločnosti polícia kvôli údajnému nelegálnemu kopírovaniu programov a zabavila jej všetky firemné počítače, servery a všetky dáta.

Máme jasné dôkazy, že pracovníci najužšieho vedenia Microsoftu zámerne uvádzali políciu do omylu a neštandardne ovplyvňovali vyšetrovanie. Pokúšali sme sa dôkazy predložiť (bývalej) ministerke spravodlivosti (Helene) Válkovej, ale tá našu ponuku na stretnutie odmietla. Apelujem na nového ministra Roberta Pelikána, aby prehodnotil odmietavý postoj svojej predchodkyne a začal sa dôkazmi zaoberať,dodal R. Novotný.

Razia firmu na niekoľko rokov paralyzovala. Vyšetrovanie zastavila až v roku 2003 štátna zástupkyňa s tým, že Mironet dbal na dodržiavanie autorských práv. Vtedy musel štát kvôli nespravodlivému postupu zaplatiť Mironetu odškodné 23,5 milióna korún a o ďalších 626 miliónov stanovených znalcom sa ešte stále súdi.

Mironet má v súčasnosti ročné tržby okolo 1,1 miliardy korún, 20 kamenných predajní a sieť výjazdových špecialistov.