Microsoft už dávno nie je len o Windowse, či Office. Za pomerne úspešné sa dajú považovať aj jeho hardvérové divízie, známe najmä hernou konzolou Xbox. Toto portfólio sa teraz rozrástlo o prvé dva tablety. Ich názov Surface je trochu mätúci, pretože rovnako sa volá microsoftovský projekt počítača v tvare konferenčného stolíka. Nový produktový rad Surface tvorí dvojica tabletov - jeden so systémom Windows RT, druhý s Windows 8 Pro - a dva druhy krytov, ktoré sú zároveň aj klávesnicami.

Oba tablety sú dizajnovo veľmi podobné, no líšia sa parametramia. Surface s Windows RT je čistokrvný tablet, priama konkurencia iPadov, Galaxy Tabov a Transformerov. Je postavený na platforme ARM, konkrétne čipe Tegra 3 od Nvidie so štvorjadrovým procesorom. Tomu je prispôsobená aj verzia prichádzajúceho osmičkového Windowsu s grafickým prostredím Metro.

Microsoft ide konkurovať iPadu

Surface s Windows 8 Pro je zasa plnohodnotný notebook, ale v tele tabletu. Poháňa ho aj tomu zodpovedajúci procesor Intel Core i5 tretej generácie. Okrem prostredia Metro, ktoré je optimalizované na ovládanie dotykom, sa bude dať tento tablet používať ako bežný windowsový ultrabook s plnohodnotnými programami ako Photoshop, Excel či firemnými aplikáciami.

Microsoft ide konkurovať iPadu

Microsoft kládol dôraz na každý detail. Dôkazom toho má byť napríklad pol milimetra hrubý integrovaný stojan, ktorý v zavretom stave lícuje s korpusom zariadenia a tak je takmer neviditeľný. Obe novinky majú elegantný dizajn so šasi zo špeciálne upravenej horčíkovej zliatiny.

Surface tablety majú displeje s uhlopriečkou 10,6 palca a pomerom strán 16:9. Rozdiel je v rozlíšení. Surface s Windows 8 RT má 1366 x 768 bodov, verzia s Windows 8 Pro už ale full HD.

Microsoft ide konkurovať iPadu

Náhrada notebooku je aj o pár milimetrov hrubšia a niekoľko gramov ťažšia než súrodenec s Tegrou. V balení má aj dotykové pero s veľmi rýchlou odozvou a najmenším odstupom hrotu od povrchu obrazovky medzi všetkými terajšími tabletmi.

A keďže bude osadená plnohodnotným procesorom, má navyše aj nenápadne vyriešené pasívne chladenie. Otvory pre cirkuláciu vzduchu sú po okrajoch celého tabletu vo forme veľmi úzkej štrbiny.

Microsoft sa ešte chváli dvojitou integrovanou WiFi anténou, takže jeho tablety majú mať najlepší príjem tohto signálu spomedzi všetkých konkurentov a nezníži sa pri akomkoľvek držaní zariadenia.

Microsoft ide konkurovať iPadu

Kryty Touch Cover a Touch Type sa podobne ako ipadovský Smart Cover k tabletom prichytávajú pomocou magnetov. Oproti jablkovému konkurentovi majú jednu funkcionalitu navyše. Touch Cover hrubý tri milimetre má z vnútornej strany plnohodnotnú dotykovú klávesnicu s touchpadom. Touch Type je o niečo hrubšia, ale má klasickú klávesnicu s dvojmilimetrovým zdvihom klávesov.

Tieto doplnky sa nabíjajú priamo z tabletov pri ich pripojení magnetom a budú dostupné v piatich farebných vyhotoveniach. O spotrebe sa na tlačovej konferencii Microsoftu nehovorilo, známe sú len kapacity batérie. Podľa všetkého bude ich výdrž porovnateľná s tabletmi (8-10 hodín), respektíve ultrabookmi (6-8 hodín).

Microsoft ide konkurovať iPadu

Dostupnosť ani cena zatiaľ Microsoft úplne nešpecifikoval. Surface s Windows RT by sa mal začať predávať pri predstavení operačného systému Windows 8, ktorý je naplánovaný na túto jeseň, pravdepodobne v októbri. Jeho cena má byť „porovnateľná s konkurenciu“. Neoficiálne správy hovoria o 599 dolároch pri 32 GB verzii.

Surface pre Windows 8 Pro má mať premiéru o tri mesiace neskôr, teda niekedy okolo vianočnej sezóny. Jeho cena je tiež tajomstvo, zákulisné informácie hovoria o 899 dolároch za lacnejšiu 64 GB verziu.

Surface for Windows RT Surface for Windows 8 Pro
Displej 10,6-palcový, 1366 x 768 10,6-palcový, ClearType, 1920 x 1080
Rozmery hrúbka 9,3 mm hrúbka 13,5 mm
Hmotnosť (s batériou) 676 gramov 903 gramov
Operačný systém Windows RT Windows 8 Pro
Procesor štvorjadrový Nvidia Tegra 3 štvorjadrový Intel Core i5 Ivy Bridge
Pamäť RAM - -
Storage 32,64 GB  (s možnosťou rozšírenia microSD pamäťovou kartou do 32 GB)    64,125 GB  (s možnosťou rozšírenia microSD pamäťovou kartou do 64 GB)
Zadná kamera -
Predná kamera -
Konektivita WiFi b/g/n, USB 2.0, HDMI WiFi b/g/n, USB 3.0, HDMI
Batéria 31,5 mAh 42 mAh
Dostupnosť a cena Q3 2012, cena - zatiaľ nezverejnená Q4 2012, cena - zatiaľ nezverejnená

 

Foto v článku - Microsoft, SITA/AP a na titulke - SITA/AP