Microsoft uzavrie partnerstvo s firmou SpaceX, chce so svojimi cloudovými službami expandovať do vesmíru. Americká softvérová spoločnosť o tom informovala na svojom blogu.

Partnerstvá spoločnosti Microsoft umožnia napojiť jej cloudové služby Azure na satelitnú sieť Starlink spoločnosti SpaceX. Získa tak náskok pred cloudovými službami, ktoré ponúka spoločnosť Jeffa Bezosa Amazon, napísala agentúra Reuters.

Spoločnosť SpaceX je známa pre svoje znovu použiteľné vesmírne rakety a kabíny pre astronautov. Na obežnej dráhe má teraz spoločnosť založená Elonom Muskom cez 800 satelitov siete Starlink, ktorá má v budúcnosti umožniť pripojenie k internetu kdekoľvek na Zemi. Musk dúfa, že sieť bude generovať zisk pre jeho ďalšie medziplanetárne ciele.

sídlo Nokia
Neprehliadnite

Nokia postaví pre NASA prvú mobilnú sieť na Mesiaci

SpaceX skôr tento mesiac uzavrela zmluvu s Pentagonom, ktorému má za 149 miliónov dolárov vybudovať satelitný sieť na sledovanie raket.

Bezosova spoločnosť Blue Origin plánuje svoju raketu New Glenn vypustiť budúci rok. Chystá konkurenčné satelitnú sieť nazvanú Project Kuiper, ktorá má pozostávať z 3 236 družíc.