Bezpilotné lietadlá, známejšie pod názvom drony si za niekoľko rokov vybudovali silnú pozíciu na trhu. Majú široké využitie v rôznych oblastiach, no zároveň sa stali aj obľúbenou hračkou veľkých či malých. Ich počet rastie každým rokom a aj preto bolo potrebné vymyslieť pravidlá, ktoré budú dodržiavať nielen firmy, ale aj individuálni užívatelia.

Už dlhšie bolo známe, že Európska komisia pripravuje nový súbor pravidiel, ktorý mal pôvodne vstúpiť do platnosti už od 1. júla 2020. Pandémia nového koronavírusu však zapríčinila, že pravidlá budú platné až od 1. januára budúceho roku. Už teraz sú známe novinky, ktoré budú musieť dodržiavať všetci majitelia dronov, vrátane firiem, ktoré ich využívajú na komerčné účely.

Nové pravidlá by mali priniesť do tejto oblasti väčší prehľad a poriadok. Drony budú po novom rozdelené do troch kategórií, pričom každá z nich bude vyžadovať od majiteľov určité povinnosti. Tiež bude povinná aj registrácia dronov a ich majiteľov. Toto riešenie by do budúcna mohlo priniesť väčší počet objasnených prípadov, keď drony z nedbanlivosti ich majiteľov spôsobili vážne úrazy okoloidúcim ľuďom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa