Približne pred rokom malá americká spoločnosť Lytro predstavila nevšedný fotoaparát, ktorý bol úplne odlišný od bežných prístrojov. Nielen dizajnom pripomínajúcim akýsi malý hranatý ďalekohľad. Je produkt používa takzvanú light field technológiu, ktorá umožňuje zaznamenať scénu tak, aby sa dalo miesto zaostrenia určiť ľubovoľne až po nasnímaní.

Najnovšie sa Lytro pochválilo s nemenej fascinujúcim vylepšením. Fotografia urobená pomocou jeho rovnomenného prístroja dokáže mierne meniť perspektívu, alebo uhol pohľadu. Nové sú aj filtre, ktoré sa podobajú tým z klasických kompaktov, no kombinujú aj možnosti technológie light field.

Nová funkcia sa volá Perspective Shift a ide o softvérovú záležitosť. Umožňuje ju práve špeciálny hardvér, teda systém snímačov, na ktoré dopadá svetlo pod rôznym uhlom. Vďaka tomu vie Lytro zaznamenať jedenásť hĺbok ostrosti a potom si ich na displeji ľubovoľne meniť. Perspective Shift teraz umožňuje navyše pozorovať fotografiu s akýmsi 3D pocitom. Stačí kliknúť na fotografiu a pohybovať kurzorom. Obraz sa zaostrí na celej fotografii a predmety sa o pár stupňov pohnú.

Lytro vylepšil svoju revolučnú kameru

Samozrejme, nejaký účelový a praktický význam za tým netreba hľadať, no posúva to možnosti, ako sa na fotografie ako zážitky alebo umenie dá pozerať. Perspective Shift má najlepšie výsledky len na vhodne spravenom zábere, kde je dostatočný kontrast medzi objektmi v popredí a na pozadí.

Pracuje sa na doplnení tejto funkcie o podporu akcelometra, takže pri pozeraní týchto fotografií na tabletoch alebo smartfónoch by sa fotografie menili podľa naklonenia mobilného zariadenia. Niečo na spôsob paralex 3D systému, no bez nutnosti mať 3D displej.

 

Druhou novinkou sú takzvané Living Filters. Momentálne ich je na výber deväť, napríklad Glass, Mosaic, či Film Noir. V podstate ide o bežne používané filtre, no v kombinácii so zmenou ostrenia a aj perspektívy dostávajú nový význam.

 

Fotoaparát Lytro sa už predáva. Jeho rozmery sú 112 x 41 x 41 milimetrov a hmotnosť 214 gramov. Objektív so svetelnosťou f/2.0 v celom spektre ponúka osemnásobný optický zoom. Na zadnej časti je dotykový displej s uhlopriečkou 1,52 palca. Pri manuálnom nastavení sa dá nastaviť hodnota ISO od 80 do 3200 a rýchlosť uzávierky. Lytro s 8 GB vnútornej pamäte stojí 399 dolárov, model s dvojnásobnou kapacitou pamäte vyjde o sto dolárov drahšie.

 

 

 

 

Celá galéria

Foto v článku a na titulke - Lytro