Spoločnosť Lytro pracuje od roku 2006 na vývoji takzvanej light field fototechniky, ktorá by bola cenovo dostupná pre bežných spotrebiteľov. Teraz prichádza s prvým rovnomenným produktom: fotoaparátom netradičných rozmerov a kriviek, ktorý fotí ostré fotky bez toho, aby akýmkoľvek spôsobom zaostril na niektorý objekt na scéne.

Hoci sa to možno nezdá, je to možné. Hoci Lytro mnohí považujú za fotorevolúciu, myšlienka nie je úplne nová. Zariadenie je založené na technológii light field, ktorá umožňuje podstatne rozšíriť hĺbku ostrosti na fotografiách.

Princípom, veľmi zjednodušene povedané, je sústava (pole) snímačov, ktorá nahradzujú jeden veľký snímač. Na tieto miniatúrne snímače dopadá svetlo lámané optikou s rôznou hĺbkou ostrosti. Tá je určená vzdialenosťou snímačov od fotených predmetov. Jednotlivé hĺbky sa potom akoby prekrývajú.

Lytro zatiaľ dokáže zachytiť jedenásť hlbín ostrosti. Umožňuje mu to špeciálny CMOS senzor rozdrobený na jedenásť menších častí.

Lytro fotí ostro bez zaostrovania

Vďaka vrstvám ostrosti možno zaostrovať na fotografii až v počítači. Je to ako s profilmi: každá vrstva vlastne predstavuje jeden profil ostrosti. Keď používateľ klikne myšou na objekt, ktorý nie je v danej chvíli ostrý, načíta sa jeho profil a počítač obrázok prekreslí.

Lytro fotí ostro bez zaostrovania

Celý projekt je v začiatkoch. Umožňuje síce používateľom využiť technológiu light field už za štyri stovky dolárov, no snímky sú zatiaľ kvalitatívne veľmi zaostalé, ich rozlíšenie dosahuje iba dva megapixely.

Je otázka, prečo sa Lytro hrnie s predajom už na začiatok roka 2012, keď by na kvalite fotografií v spolupráci s poprednými výrobcami foto-video techniky mohla ešte poriadne zapracovať. Tak či onak, aparát Lytro za vyššie uvedenú sumu poskytne 8 GB pamäte a malý dotykový displej.

Nižšie sú štyri ukážky. Po kliknutí na príslušnú časť fotografie sa obrázok prekreslí v hĺke ostrosti predmetu, na ktorý bolo kliknuté. (Zdroj: https://www.lytro.com/living-pictures/)

Foto v článku a na titulke - Lytro