Veľké slovenské telekomy vlani predali internetové služby za 6,2 miliardy korún. Aby bol obrázok o veľkosti trhu úplný, treba doň zahrnúť desiatky miestne pôsobiacich providerov. TREND sa o mapovanie tohto segmentu pokúsil už tretí rok. S podporou Telekomunikačného úradu SR a dvojice združení, Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu a Asociácie regionálnych telekomunikačných operátorov.

Do prieskumu TRENDU sa tento rok zapojilo 66 firiem, vrátane najväčších lokálnych poskytovateľov, ako sú Antik, MadNet, DSI Data, Imafex, Axalnet či GeCom. Sumárne dosiahli tržby za internetové služby 470 miliónov korún. Líder, Antik z Košíc, so 168 miliónmi korún s prehľadom konkuruje i viacerým celoplošným hráčom.

Po započítaní odhadu výnosov podnikov, ktoré dáta neposkytli, mohol lokálny segment slovenského internetového trhu vlani dosiahnuť 600 miliónov korún. To je približne toľko, čo mala vlani z internetu dohromady trojica GTS, Slovanet a Wimax Telecom.

Sedemnástim providerom, od ktorých má TREND dáta za roky 2008 aj 2007, tržby medziročne narástli o 20 percent. Keďže táto vzorka obsahuje najväčších hráčov, dá sa tento pätinový nárast aplikovať na celý lokálny internetový segment.

Päťdesiatka miestnych poskytovateľov mala koncom vlaňajška 101-tisíc zákazníkov spomedzi domácností a 6,5 tisíca klientov spomedzi firiem. Na porovnanie, Slovak Telekom ku koncu minulého roka vykázal 337-tisíc klientov na internetové DSL služby, pričom ich počet medziročne narástol o tridsať percent.

Zaujímavá zhoda: rovnakým tempom pribudli rezidenční klienti lokálnym konkurentom telekomu (výpočet na vzorke 23 providerov). Počet firemných zákazníkov stúpol menej, o necelých osem percent.

Lokálni provideri držia krok s telekomom