Umelá inteligencia (AI) je vo všeobecnosti veľmi pútavá téma s nesmiernym potenciálom. Môže byť veľkou pomocou, najmä ak ide o odhaľovanie možných bezpečnostných incidentov. Vďaka automatizovaným procesom a analýzam má stroj vyššiu prevádzkovú rýchlosť a tak vie rýchlejšie identifikovať prípadné bezpečnostné incidenty. Okrem toho sú pracovné výsledky dobre nakonfigurovanej umelej inteligencie väčšinou lepšie ako u človeka.

Umelá inteligencia vykonáva dôležitú prípravnú prácu najmä pri odhaľovaní bezpečnostných incidentov, ktoré potom opäť kontroluje človek, aby sa vyhlo falošným poplachom. Keďže vývojové trendy, ako je umelá inteligencia, sa využívajú aj na kybernetické útoky, v niektorých prípadoch už proti sebe nesúperia dvaja ľudia, ale dva stroje: jeden stroj chce preniknúť do systému, druhý sa tomu snaží zabrániť.

Zsolt Komzsík, riaditeľ spoločnosti Ericsson Slovakia
Neprehliadnite

Odborník na mobilné siete: 5G vytvorí nevídané príležitosti a zrod futuristických služieb

„Pri skutočnom boji proti útoku sa však ukazuje aj obtiažnosť detekcie útokov zo strany umelej inteligencie. Vzory správania zamestnancov sú niekedy napodobňované tak presne, že je ťažké rozpoznať, že do spoločnosti chce vstúpiť cudzí systém. Zamestnanci sú analyzovaní tak precízne (obzvlášť v súkromí), že prenikajúci systém dokáže ľahko uhádnuť heslá, pretože o zamestnancovi vopred nazbieral neuveriteľné množstvo údajov,“ hovorí Fabian Wick z tímu Security Consulting spoločnosti Exxeta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa