Myšlienky minimalizmu, ekológie a zodpovedného prístupu k nakupovaniu možno uplatniť aj pri nákupe elektroniky. Reč je o takzvanom upcyclingu – premene niečoho starého či použitého na niečo nové – ktorý je čoraz viac spájaný s elektronikou, najmä smartfónmi.

Myšlienka upcyclingu nie je nová a už dlhšie ju poznáme napríklad pri oblečení zo second handov. Pri smartfónoch však ide o relatívne mladý trend reagujúci na veľmi rýchle tempo vývoja elektroniky, ktorú sme si zvykli vymieňať v pravidelných intervaloch.

Podľa dát z prieskumu spoločnosti Swappie až 60 percent Slovákov je zvyknutých vymieňať svoj smartfón v intervale dvoch až troch rokov. Pri využívaní repasovaných a použitých telefónov z bazárov by sa táto doba mohla predĺžiť ešte o niekoľko rokov, čo by bola určite dobrá správa pre planétu.

Možností na výber je v súčasnosti už naozaj mnoho a uvedomujú si to aj Slováci, pričom až 53 percent z nich vie, že smartfóny z druhej ruky sú alternatívou ku kúpe nového zariadenia.

Rýchly rast alternatív

Dlhodobým problémom, ktorý významne nahráva upcyclingu pri elektronike, sú najmä chýbajúce čipy. Tento stav už dlhšie ohrozuje trh s grafickými kartami a hernými konzolami. V posledných mesiacoch sa pridali aj chýbajúce súčiastky k televízorom, automobilom a k novým smartfónom.

Situáciu komplikovali poruchy a odstávky v továrňach na výrobu polovodičov, ako aj skutočnosť, že väčšina z nich sa nachádza vo východnej Ázii a obchodovanie s týmto regiónom ovplyvnila logistická kríza. Pandémia tiež vážne zaťažila globálne dodávateľské reťazce a nepriamo prispela k nedávnemu veľkému nárastu cien energií a surovín.

„Môžeme hovoriť o súhre nepriaznivých okolností, ktoré nastali práve vtedy, keď tradične najviac nakupujeme pred blížiacimi sa sviatkami. Futurológovia pred takýmito udalosťami varovali už pred polstoročím keď tvrdili, že jedného dňa nám dôjdu suroviny.

A hoci mali na mysli najmä ropu, nedostatok viacerých vzácnych kovov a ich komponentov dnes ohrozuje výrobu zariadení, ktoré potrebujeme na komunikáciu a zábavu,“ upozorňuje Janne Korpela, Country Manager New Markets v spoločnosti Swappie.

vianočné darčeky Štedrý deň vianočný strom stromček rozbaľovanie
Neprehliadnite

Elektronika pod vianočným stromčekom? Prinášame osem tipov na zaujímavé darčeky

Na rozdiel od poklesu na trhu s novými smartfónmi v roku 2020, trh s použitými smartfónmi nevykazuje žiadne známky spomalenia v žiadnej časti sveta. Dokonca sa očakáva, že celosvetový objem použitých smartfónov dosiahne v roku 2024 až 351,6 milióna kusov s trhovou hodnotou 65 miliárd dolárov. Uvádza to správa spoločnosti IDC.

„Repasované alebo použité zariadenia naďalej poskytujú cenovo výhodné alternatívy spotrebiteľom aj firmám, ktoré chcú ušetriť peniaze pri kúpe smartfónu,“ hovorí Anthony Scarsella, manažér výskumu spoločnosti IDC. „Dodávatelia ako Apple, Huawei či Samsung implementovali svoje vlastné programy s veľmi agresívnymi ponukami výmeny v porovnaní s inými kanálmi,“ dodáva.

Oplatí sa najmä iPhone

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa