Ako sa hovorí v jednej klasike českej kinematografie – „rozmohl se nám tady takovej nešvar“. Presnejšie povedané tu pod povrchom bublal celé roky. V čase koronavírusu sa ale za posledné dni prediera na povrch. Reč je o rôznych kombináciách slov čip, nanočip, ovládanie a sledovanie. Preto by bolo dobré zosumarizovať, o aké čipy ide a prečo sa o nich začalo teraz viac hovoriť.

Neprehliadnite

Ako si hacknúť telo. Nie je to o LSD a podkožných čipoch

Divoký západ sociálnych sietí

V TRENDE sme sa technologickému trendu podkožných čipov už venovali. Mnoho z toho, čo sa v týchto článkoch dočítate, stále platí bez zásadnej zmeny.

Keď natrafíte na známych, ktorí zdieľajú pomerne bizarnú neoverenú správu, mnohí to môžu ignorovať. Ale do tejto témy sa pustil aj predseda politickej strany ĽSNS, ktorú v posledných parlamentných voľbách volilo takmer 230-tisíc Slovákov. Jeho video má na Facebooku viac ako 230-tisíc videní, na YouTube 258-tisíc pozretí.

Šírenie konšpirácií môže byť aj cielené, so zámerom vyvolať neistotu a úzkosť.
Zdroj: Shutterstock
Šírenie konšpirácií môže byť aj cielené, so zámerom vyvolať neistotu a úzkosť.

Potom sa pridal aj jeden neúspešný kandidát na prezidenta, ktorý podobné posolstvo šíril medzi tisícky svojich podporovateľov. Tým tému pre mnohých legitimizovali. Podobne ako pohotovosti a ambulancie v Spojených štátoch začali dostávať od množstva Američanov otázky, či ozaj majú na liečbu koronavírusu konzumovať čistiace prostriedky ako to na brífingu povedal Donald Trump.

Základná premisa „príbehu“ o čipoch je, že má ísť o akési technologické zariadenie, ktoré sa bez vedomia alebo súhlasu človeka dostane do tela a takým či onakým spôsobom danú osobu ovládne. Veľmi často je to okorenené parafrázovaním pasáží z biblie, kde sa hovorí o znaku šelmy 666. Tým znakom v tomto prípade má byť podkožný čip a kto ho nebude mať, nebude mať všetky práva.

V dnešnej dobe je táto teória ešte doplnená o spojitosť s koronoavírusom. Hovorí sa, že tieto čipy, respektíve nanočipy sa do tela dostanú cez vakcínu. Nie zriedka má byť táto vakcína nanútená štátom.

Nie je čip ako čip

Najprv pár pojmov. Čip je všeobecne elektronická súčiastka vo forme platničky. Nanočip je jednoducho miniatúrny čip. Predpona nano znamená miliardtina, ale v tomto kontexte sa má pravdepodobne chápať ako zariadenie, ktoré sa jednoducho voľným okom nedá vidieť. Pre porovnanie, bunka červenej krvinky má približne 7 500 nm.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa