Car sharing na Slovensku nie je úplná novinka. Od februára tohto roka ho (v hlavnom meste) prevádzkuje start-up Carrivederci. Nová služba s názvom Sharengo sa od neho bude líšiť v jednom dôležitom detaile - bude mať vlastnú flotilu automobilov.

Cez Carrivederci požičiavajú autá ich majitelia (fyzické osoby alebo firmy), ak ich práve nevyužívajú. Ide teda o klasickú platformu typu Airbnb, ktorá funguje ako sprostredkovateľ medzi vlastníkmi vozidiel a nájomcami. Platformy s vlastnými autami sú v zásade klasické autopožičovne s prvkami zdieľanej ekonomiky.

To znamená, že používateľ po registrácii v mobilnej aplikácii môže využívať hociktoré auto zo systému, nachádzajúce sa v uliciach mesta. Vozidlo si nemusí vopred rezervovať, na jeho otvorenie použije pridelený kód. Jazdu nemusí ukončiť tam, kde ju začal. Auto môže odparkovať buď na vyznačených stanoviskách, alebo kdekoľvek v hraniciach mesta (ide o takzvaný free floating režim).

Prevádzkovateľom košického car sharingu bude firma 4 Sale, ktorá sa doteraz venovala najmä rekonštrukciám bytov a realitnému biznisu. Dodávateľom áut (na elektrický pohon) ako aj technologickej platformy na ich vypožičiavanie je slovenský distribútor značky Zhidou.

Cenový model Sharengo má byť nastavený tak, že používateľ platí za čas využívania (vypožičania) auta. Ako pre TREND.sk uvádza šéf projektu Peter Liba, minúta zápožičky by mala vychádzať na

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa