Košický systém s názvom Verejný bicykel prevádzkuje spoločnosť Antik Telecom. Pre poskytovateľa internetových a televíznych služieb ide o prvý veľký projekt mimo jeho doterajšieho hlavného biznisu. Zrejme nie je posledný, nedávno predstavil aj produkty z oblasti elektrickej mobility.

V

Košice už majú bikesharing. Na cenách vidieť, že ho prevádzkuje telekom
článku sa dočítate:

- S akými cenami štartuje bikesharing v Košiciach a ako vychádza v porovnaní s inými mestami

- Prečo sa bikesharingová sezóna v Nitre odkladá

- S akými výsledkami má prvý mesiac sezóny za sebou bratislavský Slovnaft Bajk a žilinská BikeKia

Bikesharing v Košiciach zahŕňa 350 smart bicyklov s GPS bezpečnostným systémom, ktoré si bude možné vypožičať a vrátiť prostredníctvom mobilnej aplikácie. V letných mesiacoch by sa počet bicyklov mal zvýšiť až na tisíc. Na porovnanie, v bratislavskom systéme Slovnaf Bajk je k dispozícii 400 bajkov, v žilinskom BikeKia 120.

Pokiaľ ide o ceny, Antik sa rozhodol pre mesačný a sezónny (ročný) paušál, ktorý obsahuje hodinu „voľného“ jazdenia denne. Po jej vyčerpaní sa aplikuje tarifa jedno euro za hodinu s minútovou tarifikáciou, čo je špecialita typická pre telekomunikačné podniky.

V prípade Antiku to nie je jediná „odvolávka“ na jeho telekomunikačný core biznis. Ďalšou je zvýhodnenie jeho klientov na internetové a televízne služby. V rámci mesačného alebo sezónneho paušálu majú denne dve voľné hodiny jazdenia. Okrem toho, Antik chce bikesharing rozšíriť do ďalších tridsiatich miest, kde momentálne ako telekom pôsobí.

Košické ceny sú vcelku porovnateľné s bratislavskými. Mesačný paušál Slovnaft Bajku stojí deväť eur a ročný 30 eur (študentov vyjde na 20 eur), pričom prvých 30 minút jazdy sa nespoplatňuje a počet „bezplatných“ jázd nie je obmedzený.

Treťou možnosťou využitia Verejného bicykla je pay-as-you-go, teda uhrádzanie platby za jazdu z nabitého kreditu bez mesačného paušálu. Takisto sa pritom uplatňuje eurová hodinová sadzba s minútovou tarifikáciou.

Porovnanie cien a paušálov bikesharingu
(máj 2019)
Pay-as-you-go Denný Mesačný Ročný
Bratislava (Slovnaft Bajk) nemá 6 € (zahŕňa 12 „voľných“ hodín jazdy, následne 0,12 € za každých ukončených 6 minút jazdy, vyžaduje sa depozit 70 €) 9 € (prvých 30 minút jazdy bezplatne, potom 0,12 € za každých ukončených 6 minút jazdy, paušál zahŕňa kredit 0,60 €) 29,40 € alebo 19,20 € pre držiteľov kariet ISIC, ITIS a Euro26 (prvých 30 minút jazdy bezplatne, potom 0,12 € za každých ukončených 6 minút jazdy, paušál zahŕňa kredit 0,60 €, respektíve 1,20 €)
Košice (Antik Verejný bicykel) 1 € za hodinu s minútovou tarifikáciou (požadovaný depozit 20 € a kredit 10 €) nemá 10 € (prvá hodina denne bezplatne, pre klientov Antiku dve hodiny, potom 1€/hod s minútovou tarifikáciou) 30 € (prvá hodina denne bezplatne, pre klientov Antiku dve hodiny, potom 1€/hod s minútovou tarifikáciou)
Žilina (BikeKia) prvých 60 minút bezplatne, potom 20 € za každú začatú hodinu (najviac 100 € za 24 hodín) nemá nemá nemá
Trnava (Arboria bike) nemá nemá nemá 20 € (prvých 15 minút jazdy bezplatne, následne podľa dĺžky jazdy od 0,15 € za 20 minút do 5 € za 180 minút)
Prievidza (Zelený bicykel) 0,40 € za každých začatých 30 minút jazdy nemá 1,90 € (250 „voľných“ minút na 30 dní) alebo 5,90 € (1 000 „voľných“ minút na 30 dní) 39,90 € (20-tisíc „voľných“ minút na 365 dní)
Nitra (Arriva Bike) 0,50 € za každých začatých 60 minút (najviac 3 € za 24 hodín) nemá nemá 25 € (prvých 60 minút jazdy bezplatne, následne 0,50 € za každých 60 minút, najviac 3 € za 24 hodín)
Pozn.: V prípade Prievidze a Nitry ide o cenník z minuloročnej sezóny
PRAMEŇ: cenníky prevádzkovateľov

Podmienkou využívania košického bikesharingu je zloženie depozitu (20 €) a kreditu (aspoň 10 €), na ktoré bude používateľ vyzvaný po registrácii ešte pred prvou jazdou. Z kreditu sa čerpá v prípade, že používateľ presiahne svoj denný limit. Depozit a ostávajúci kredit sa používateľovi vráti pri zrušení bikesharingového účtu.

Zaparkovať hocikde

Bicykel bude

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa