O konci predaja svojho posledného analógového samuraja informoval Canon na svojej stránke. Konkrétne išlo o posledný dopredaj modelu Canon Eos-1V, ktorý sa vyrábať prestal už v roku 2010. Doteraz ho však ešte mali na sklade. Definitívne tak skončili s analógovou fotografiou a v ponuke už majú len digitálne zrkadlovky, kompakty a takzvané bezzrkadlové hybridy.

Canon zároveň informoval, že servis posledného kinofilmového fotoaparátu bude zabezpečený do 31. októbra 2025. Prípadne aj o päť rokov skôr, ak by sa dovtedy minuli všetky náhradné diely. Na skladoch predajcov však ešte môže byť Eos-1V dostupný aj niekoľko rokov.

Canon svoj prvý fotoaparát uviedol na trh ešte v roku 1937 pod názvom The Kwanon. V roku 1984 začalo akési prechodné obdobie s ich prvým digitálnym modelom RC-701 a toto obdobie končí teraz. Canon ostáva už len čisto digitálny. To neznamená, že by sa analógovej fotografie vzdali ostatní konkurenti.

Koniec ďalšej éry: Canon predal posledný analógový fotoaparát

Canon RC-701 Zdroj: David Williams

Nikon má v ponuke stále modely zrkadloviek F6 a FM10, pri ktorých sa spolieha na 35mm film a nie pamäťové karty. Rovnako ako napríklad Leica M7, ktorá sa stále predáva za takmer 4 500 eur. Analóg bude ešte dlho obľúbený hlavne v umeleckej sfére a čaro tmavej komory si isto užijú aj nasledujúce generácie.