Skupina Solitea vznikla pred dvoma rokmi. Jej členmi sú české firmy Cígler Software, Vema, Altus software, J.R.K. a Aquasoft (Cígler a Vema majú pobočky aj na Slovensku), a tiež rakúska spoločnosť Data Systems Austria. Firmy s celkovými tržbami 34 miliónov eur a 600 zamestnancami sa zaoberajú vývojom softvéru pre firmy v oblasti účtovníctva, ERP a ľudských zdrojov. Aquasoft sa zameriava aj na verejný sektor a vývoj softvéru na zákazku.

Nová akvizícia rozširuje pôsobenie skupiny na Balkán a mimo Európskej únie. Saop je top hráčom na slovinskom trhu v ERP softvéroch pre malé a stredné podniky. Pre Soliteu je zaujímavý tiež tým, že má funkčné riešenie pre perspektívne prostredie cloudu. Okrem toho, firma s ročnými tržbami 6,5 milióna eur a 130 zamestnancami pôsobí aj v Chorvátsku a Srbsku, nedávno expandovala tiež do Turecka.

IT skupina expartnera J&T Martina Fedora expandovala na Balkán

Zdroj: Saop

O akvizície má Solitea záujem aj v ďalšom období. „Chceli by sme expandovať aj na veľký európsky trh, pozeráme sa na Nemecko či Veľkú Britániu,“ hovorí M. Rybovič. Naopak, na Slovensku veľa akvizičných cieľov nevidí. Tvrdí, že Slovensko má Solitea dostatočne pokryté cez existujúcich členov skupiny.

Víziou Solitey je vzájomný prenos know-how medzi jednotlivými členmi skupiny, lokalizácia produktov pre viac národných trhov a konsolidácia nákladov, vrátane vývoja komplexných softvérových aplikácií. V horizonte piatich-siedmich rokov chce prísť s novou generáciou podnikových softvérov.

Manažérom skupiny je Martin Cígler (zakladateľ Cígler Software), ktorý je stále jej menšinovým (25-percentným) majiteľom. Menšie podiely (po štyroch percentách) vlastnia niekdajší majitelia Vemy. Skupinu so 67 percentami ovláda Sandberg.

Sandberg Capital je správcovská spoločnosť M. Fedora, v ktorej spravuje peniaze najmä inštitucionálnych investorov. Jedným z nich je J&T, významným investorom je aj M. Fedor. Sandberg podľa M. Ryboviča disponuje fondmi vo výške sto miliónov eur, pre ktoré hľadajú investičné príležitosti. Okrem IT investuje aj do retailu (cez kúpu Terna) a poľnohospodárskej prvovýroby.