Digitálnu televíznu službu Antiku cez zariadenie SmartTVbox na prípojkách klientov v súčasnosti okrem UPC blokujú alebo obmedzujú aj dvaja menší lokálni provideri: BBXNet z Banskej Bystrice a Wi-Telecom z Ružomberka. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré pre eTREND.sk poskytol predseda predstavenstva Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) Michal Rybárik.

Ďalších 16 členov ALPI z rôznych miest, od Hlohovca po Košice, pripúšťa možnosť blokovania alebo obmedzovania nezávislých IP TV služieb, či už Antiku alebo kohokoľvek iného, v prípade „keď budú výraznejšie zaťažovať siete a znižovať kvalitu pripojenia pre ostatných účastníkov“. Zatiaľ však SmartTVbox pre väčšinou členov asociácie nepredstavuje významnú záťaž siete, lebo sa využíva vo veľmi malom rozsahu.

Ako vyplýva zo stanoviska ALPI, dôvodom pre obavy – a hrozby – providerov je technická realizácia služieb SmartTVboxu ako aj spôsob ich využívania klientmi. M. Rybárik uvádza, že služby typu YouTube či Voyo tiež zaťažujú infraštruktúru poskytovateľov, no kým sa využívajú chvíľkovo a nie veľkým počtom používateľov, tak nepredstavujú problém.

Naopak, SmartTVbox má potenciál byť využívaný významnú časť dňa. „Nebude problém nájsť domácnosti, v ktorých televízor hrá aspoň osem hodín v pracovné dni, a 16 hodín denne počas víkendu. V niektorých domácnostiach sú televízory dva alebo tri,“ vysvetľuje M. Rybárik.

IP TV cez SmartTVbox hnevá aj lokálnych providerov

Prenos dát jediného SmartTVboxu tak podľa neho zodpovedá prevádzke niekoľkých desiatok bežných internetových používateľov: „Takéto objemné prenosy dát sú významnou záťažou na sieť poskytovateľa internetu, a navyšujú jeho náklady o desiatky až stovku eur mesačne za každého takéhoto používateľa.“

SmartTVbox tiež podľa M. Rybárika funguje odlišne ako digitálna televízia, ktorú poskytuje operátor vo vlastnej sieti (ako napríklad Magio od Slovak Telekomu). V tomto prípade využívaná technológia multicastu šíri každú TV stanicu iba raz bez ohľadu na to, koľko divákov ju práve pozerá. Pri službe typu SmartTVbox sa prenáša pre každého používateľa samostatne, čo zvyšuje záťaž siete daného providera.

Z týchto dôvodov ALPI súhlasí s názorom UPC, že Antik by s providermi, ktorých zákazníci využívajú SmartTVbox, mal zdieľať (platiť im) zvýšené náklady na infraštruktúru. „Hoci by to určite bolo snom všetkých poskytovateľov, kapacita telekomunikačných liniek, bohužiaľ, nie je nekonečná. Ich rozširovanie a výstavba nie je vôbec lacná a v súčasnosti aj blízkej budúcnosti nie sú a nebudú vhodné na masové poskytovanie takých služieb, ako je SmartTVbox,“ mieni šéf ALPI.

Asociácia preto záujemcom o IPTV radí využívať túto službu od svojho domovského providera. „Takéto vysielanie má tiež menšie oneskorenie a vyššiu kvalitu obrazu než SmartTVbox,“ tvrdí M. Rybárik.

Foto na titulke - TREND/Maňo Štrauch