Intel neuviedol, koľko za podiel zaplatí. Povedal len, že transakcia bude zavŕšená v prvom štvrťroku.

Firmu Here kúpili v roku 2015 od fínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Nokia nemecké automobilky BMW, Daimler a Volkswagen. Zaplatili za ňu 2,8 miliardy eur. Spoločnosť Here v septembri oznámila, že uvedie na trh nový súbor dopravných služieb, ktoré vodičom umožnia sledovať aktuálnu situáciu na cestách kilometre dopredu.

Transakcia poukazuje na posun vo výskume a vývoji najpokročilejších automobilových technológií. Donedávna tu vývoj určovali automobilky, ktoré diktovali dodávateľom podmienky pre výrobu svojich vlastných technológií. Teraz výrobcovia automobilov stále viac uzatvárajú rovnocenné aliancie s technologickými firmami, ktorých expertízu potrebujú v oblastiach akým je strojové učenie alebo tvorba máp, uviedla agentúra Reuters.

Mapová služba Here dodáva dáta pre zisťovanie polohy v zhruba 200 krajinách sveta a vo viac ako 50 jazykoch. Najväčším súperom jej je mapová služba od spoločnosti Google, menším konkurentom je holandská spoločnosť TomTom, ktorá sa v minulých rokoch preorientovala práve na automobilové navigačné technológie.