Hybridný spôsob práce sa stal počas pandémie štandardom. Ľudia majú možnosť pracovať kdekoľvek im to vyhovuje. Očakávania od pracovných výsledkov však zostávajú nezmenené. Dôležitým prvkom pre ich prácu je bezpochyby notebook. Ovplyvnila pandémia nielen spôsob, akým pracujeme ale aj to, na akých notebookoch pracujeme? Zmenili sa návyky či potreby ľudí?

Nároky na vývoj rôznych technológií umožňujúcich komunikáciu na diaľku nikdy neboli vyššie. Áno, vnímame, že ľudia zrazu kladú veľký dôraz nielen na výkon, ale aj na konektivitu a výdrž batérie či dokonca dizajn v súvislosti s prenosnosťou notebookov. Do hry sa dokonca opäť vrátili tablety. Mimoriadne dôležitou témou sa stala bezpečnosť zariadení, ktoré sme oveľa častejšie používali striedavo na prácu aj zábavu. Je prirodzené, že aj Lenovo, ako globálny líder na trhu s počítačmi, zareagovalo na tieto trendy a zmenené potreby rozšírením ľahkých, výkonných a vysoko prenosných zariadení. Svojou nízkou hmotnosťou neohurujú len notebooky Yoga či ThinkPad, ale už máme aj herné delo Lenovo Legion, ktoré váži menej ako 2 kilogramy.

Hovoríte, že Lenovo je globálnou jednotkou na trhu s počítačmi. Ako si udržiavate zákazníkov?

Napriek tomu, že máme značky, ktoré sú na trhu bez výraznejších dizajnových zmien už takmer 30 rokov, neustále masívne investujeme do nového výskumu a vývoja. Od prvých profesionálnych pracovných notebookov z radu ThinkPad, ktoré dizajnovo vychádzajú zo svojho originálneho predchodcu, sme v podstate zadefinovali štandard biznisových zariadení, pričom dokážeme našim portfóliom produktov osloviť každého – mamičky na materskej, kreatívcov, hráčov či študentov. Pre nás je dôležité vychádzať z tradície spoľahlivosti a udávať nové trendy, čo sa nám darí. ThinkPady, ktoré aj po 30 rokoch majú silnú fanúšikovskú základňu sú presne takým príkladom tradície kombinovanej s inováciami a preto im chceme zachovať originálne dizajnové črty. Rozhodli sme sa však vypočuť aj zákazníkov, ktorí by chceli výkon a spoľahlivosť ThinkPadu v trochu modernejšom dizajne. Práve pre nich sme nedávno predstavili nový rad notebookov ThinkBook.

S akými očakávaniami ste tento nový rad predstavovali? Dáva to vôbec zmysel, ak už sa v portfóliu nachádza úspešný rad  biznisových zariadení?

Zmysel to určite má, keďže s nástupom novej generácie sa zmenili niektoré požiadavky používateľov na funkcionalitu a dizajn ich notebookov. V Lenovo sa riadime víziou poskytovať inteligentnejšie technológie pre všetkých. V tomto prípade bol ThinkBook vytvorený pre mladšiu generáciu, pre malých a stredných podnikateľov, mileniálov. Tí od svojho notebooku očakávajú okrem výkonu a inteligentných funkcií aj pekný dizajn a prenosnosť. Mladší súrodenec ThinkPadu sa od svojho predchodcu líši práve tým, že má štýlovejší dizajn a je možno cenovo dostupnejší. Ďalší výrazný rozdiel je absencia trackpointu (červeného ikonického tlačidla, ktorý slúži ako myška). Namiesto neho je tu kladený dôraz na väčší TouchPad, ktorý je viac využívaný mladšou generáciou užívateľov notebookov, či napríklad dotykový displej. Niektoré notebooky majú navyše aj plne otočný displej a možno ich používať v rôznych režimoch.

Ilustračné foto
Zdroj: Lenovo
Ilustračné foto

Spomínali ste, že dnes sa kladie oveľa väčší dôraz na bezpečnosť. Čo si máme pod tým predstaviť? Pred čím všetkým nás dnes notebook dokáže ochrániť – aj bez antivírusu?

V ThinkBookoch sa nachádza mnoho zaujímavých inteligentných funkcií. Veľa z nich bolo prevzatých z ThinkPadov – napríklad prihlasovanie pomocou infračervenej kamery. Akonáhle sa priblížite k počítaču, kamera vás automaticky zaznamená, overí a prihlási. Funkcia Glance vás zasa upozorní, keď vám niekto stojí za chrbtom. O ochranu vašich dát sa ich šifrovaním stará dedikovaný čip Trusted Platform Module. Nachádzajú sa tu tiež bezpečnostné prvky ako krytka na kameru alebo prihlasovanie pomocou odtlačku prstu, ktoré sú už v našom ponímaní skôr nutným štandardom, ktorým by mal disponovať každý notebook určený pre biznis.

Lenovo je známe svojimi inováciami, ktoré menia trh a určujú trendy do budúcnosti. U ThinkPadov to bol sklápací displej či materiály ako karbonové vlákna a titánové zlúčeniny. Nájdeme podobné inovácie aj medzi ThinkBookmi?

Pre tých najnáročnejších používateľov sme priniesli model ThinkBook Plus, ktorý vznikol s cieľom ešte viac zefektívniť prácu s notebookom. Naši dizajnéri sa zamysleli nad tým, ako ďalej využívať notebook, keď ho zavriete. Po vzore sklápacích smartfónov pridali na vonkajšiu stranu druhý e-inkový displej, ktorý má v podstate nutnú potrebu, pokiaľ nie je nutné obnoviť práve zobrazený obsah. Môžete si na ňom pozerať maily alebo zapisovať poznámky, ktoré sa digitálne konvertujú rovno do OneNote.
Potom je tu novšia generácia ThinkBook Plus Gen 3, ktorá disponuje 8-palcovým displejom vedľa touchpadu. Na menšom displeji môžete mať zobrazené nástroje aplikácií, aby hlavná obrazovka zostala voľná na tvorenie. V prípade potreby z tohto displeja spravíte kalkulačku alebo ďalšiu klávesnicu. Takisto ho možno využiť aj na certifikovaný digitálny podpis.

Ilustračné foto
Zdroj: Lenovo
Ilustračné foto

Aké novinky môžeme od spoločnosti Lenovo očakávať v budúcnosti?

S novinkami prichádzame niekoľkokrát v roku. Neustále vyvíjame nové technológie, ktoré reagujú aj na meniace sa návyky našich zákazníkov ,pričom sa chceme aj naďalej držať našej vízie, aby tieto technológie boli prístupné pre všetkých.