HTC 10 vyzerá na konečne kúsok pre náročného používateľa, ktorý ale kompromisom a ani zbytočnostiam nefandí. Prvotné nadšenie môžu schladiť prvé reálne skúsenosti. Dovtedy je to, aspoň papierovo, luxusný kúsok bez pozlátka. Pretože formulku, že výrobca sa pri vývoji riadil želaniami používateľov, používa každá druhá firma. HTC 10 sa ale ozaj javí ako splnenie praktických prianí zákazníkov.

Dizajn je, dalo by sa povedať, klasický HTC štýl. Teda celokovové unibody, teraz ale so skosenými leštenými hranami. Rám po stranách displeja s jemne zahnutými okrajmi je tenký pár milimetrov. 5,2-palcový mobil tak má celkové rozmery takmer totožné s 5-palcovým predchodcom. Super LCD 5 obrazovka už má 2K rozlíšenie 2 560 x 1 440 bodov.

HTC 10 je vonku a Galaxy S7 sa môže začať potiť

Zdroj: HTC

Výraznejšou zmenou v dizajne je prechod na hlavné dotykové tlačidlo alebo skôr plôšku pod displejom, ktorá funguje aj ako rýchla (0,2s) čítačka odtlačkov prstov. A hlavné ovládacie Android prvky sa presunuli z displeja do dotykových tlačidiel po stranách čítačky. Aj to bola jedna zo žiadostí mnohých používateľov.

HTC 10 má ukážkovú audiovizuálnu výbavu. Priamo v tele je Hi-Res DAC prevodník a prehrávanie 24bit zvuku nie je problém. HTC bude predávať aj edíciu s vlastnými Hi-Res slúchadlami v balení, čo je rarita. Na Slovensku zatiaľ nie. Ak by ale niekto dal prednosť reproduktorom, ani tu nechýbajú staré známe BoomSound stereo reproduktory. Ale s inou filozofiou. Nesmerujú na používateľa. Reproduktor na spodnej hrane má na starosti nízke frekvencie, horný reproduktor nad displejom zas stredy a výšky.

Esom v rukáve má byť fotoaparát. Lepšie povedané fotoaparáty. HTC 10 je prvým smartfónom na svete, ktorý má optickú stabilizáciu ako na zadnej, tak aj na prednej kamere. Vzadu je 12 Mpix snímač s takzvanými ultrapixelmi a objektívom so svetelnosťou f/1.8. V zlých svetelných podmienkach by mohol ozaj excelovať. Naznačujú to aj výsledky testov portálu DxOMark, ktorý je momentálne považovaný za najlepšiu referenciu mobilných fotoaparátov. Dosiahol tam najvyššie skóre 88 bodov zo všetkých testovaných fotoaparátov. Rovnaké skóre dosiahol už len Samsung Galaxy S7.

HTC 10 je vonku a Galaxy S7 sa môže začať potiť

Zdroj: HTC

Rýchlosti snímania pomôže laserové zaostrovanie a vhodnému osvetleniu zas dvojfarebný LED blesk. HTC 10 podporuje nahrávanie 4K videa a pozná tiež spomalené zábery, konkrétne 120 fps pri HD rozlíšení. Bonusom je nahrávanie 24-bitového Hi-Res zvuku pri videu.

Predný fotoaparát s rozlíšením 5 Mpix má tiež zväčšené pixeli a f/1.8 objektív. Ako blesk slúži celý displej, ktorý sa počas expozície naplno rozsvieti.

Výkonu je vďaka Snapdragonu 820 a štyrom gigabajtom operačnej pamäte na rozdávanie. S pamäťou by nemal byť problém. 32 alebo 64 GB na ukladanie dát je v poriadku. A keby nie, tak pomôže pamäťová karta do 2 TB.

HTC 10 je vonku a Galaxy S7 sa môže začať potiť

Zdroj: HTC

Celé toto kovové multimediálne delo poháňa 3 000 mAh batéria. Podľa výrobcu má vystačiť na celé dva dni bežného používania. Hlavne pre nový systém riadenia spotreby PowerBotics. Podporované je aj rýchle nabíjanie. Pol hodina v nabíjačke a polovica batérie je nabitá. Samozrejme, cez USB typu c.

HTC vypočulo náreky používateľov aj na poli softvéru. Desiatka beží na Androide 6.0. Ale teraz na takmer čistom. HTC sa rozhodlo minimalizovať úpravy a dokonca výrazne klesol počet bloatware. Teda predinštalovaných a často zbytočných aplikácií. Už tak nenájdeme HTC a aj Google verziu kalkulačky, kalendára alebo fotogalérie. Ak to v už v Androide je a funguje to, prečo sa babrať s inou verziou aplikácie?

HTC 10 na prvý pohľad vyzerá veľmi sľubne. Sme zvedaví, či sa to potvrdí aj pri recenzovaní. Háčik môže byť cena. Oficiálne pre slovenský trh ešte nebola určená. Predobjednávky na zahraničných weboch ale štartujú na 699 eurách. 

HTC 10 je vonku a Galaxy S7 sa môže začať potiť

Zdroj: HTC